Frezarka pozwala na profilowanie krawędzi, np. w listwach, wykonywanie wrąbów oraz dekoracyjnych wycięć. Ręcznie te same prace można wykonać dłutem, jednak z pomocą frezarki możemy liczyć na precyzyjne docięcie.

 

Za pomocą frezarki możemy obrabiać przede wszystkim drewno. Urządzenie to poradzi sobie także  z pracami, przy których niedokładna okaże się szlifierka. Frezowanie uważane jest za czynność trudną, wymagającą doświadczenia. Warto jednak poświęcić trochę czasu na naukę obsługi tego narzędzia. Dzięki frezarce w domowym warsztacie otwierają się przed nami nowe możliwości.

Do czego przydaje się frezarka?

Dzięki frezarce można wykonać różnego rodzaje prace, związane z obróbką drewna. Przydaje się zwłaszcza przy większej długości materiału: listwach, deskach, płytach. Frezując można zrobić czopy, pióra, wpusty do łączenia płyt i desek. Wykonamy także ozdobne krawędzie ram, np. do luster lub obrazów.

 


 

Za pomocą frezarki można także wykonać płytkie otwory i rowki w deskach i płytach wiórowych, np. do umieszczenia w nich kontaktów, kabli albo gniazdka do zawiasów. 

Jakie frezy do frezarki warto wybrać do domowego użytku?

Wybór frezów jest ogromny, nie każdy jednak przyda się domowemu majsterkowiczowi. Najpopularniejsze i najbardziej uniwersalne są frezy tarczowe, dobre do wykonywania rowków w wąskich krawędziach, wpustów w deskach lub płytach albo wczepów do łączenia desek.

 

Warto także pomyśleć o kupnie frezu trójkątnego. Dzięki niemu łatwo zrobić rowki o trójkątnym przekroju, idealne do wykańczania ozdobnych krawędzi. Na liście warto także umieścić frez sprężynowy, ze względu na to, że ma parę odsuniętych od siebie tarczy. Nadaje się do robienia tak zwanych piór wzdłuż krawędzi desek lub płyt.

Jaką frezarkę kupić do domowego użytku?

W przypadku frezarki do amatorskiego użytku wystarczy urządzenie o mocy silnika od 700 do 1500W. Są to urządzenia, które pozwolą na pracę z różnymi gatunkami drewna i mają różny zakres działania. Nie sprawdzą się co prawda w intensywnej pracy, jednak dzięki nim wykończenie drewnianych elementów staje się przyjemnością.

 

Moc silnika przekłada się na prędkość obrotową, z którą pracuje frez. Im wyższa jest prędkość, tym wydajniejsza i szybsza jest praca. Warto by frezarka miała regulację głębokości frezowania - im szerszy zakres możemy ustawić, tym więcej różnorodnych prac uda nam się wykonać. 

 

Osoby, które amatorsko zajmują się stolarką, docenią na pewno możliwość podłączenia do frezarki odkurzacza. Coraz więcej domowych warsztatów wyposaża się w sprzęt do odsysania pyłów. Pozwala on utrzymać czystość i poprawia warunki pracy, redukując zapylenie. 

 

Jeśli dość często wykonujemy w drewnie otwory, warto pomyśleć o modelu z prowadnicą. Dzięki temu zachowanie regularnej odległości będzie prostsze. Przydatną opcją jest także ogranicznik uchylny stopy. Dzięki niemu można prowadzić frez pod kątem od 0° do 90°.

 

Wśród wartych wspomnienia modeli frezarek górnowrzecionowych dla amatorów warto wymienić: Bosch POF 1200 AE, Graphite 59G717, Einhell TC-RO 1155 E oraz Verto 52G710. Szeroki wybór frezarek znaleźć można w sklepie narzedzia.pl: https://www.narzedzia.pl/gornowrzecionowe,c3473/