Warto jednak pamiętać o tym, że decyzja instytucji o udzieleniu kredytu zależy od bardzo wielu czynników i czasami to właśnie singlowi będzie łatwiej uzyskać finansowanie niż małżeństwu.

Na kupno nowych mieszkań na Bielanach czy nawet w innym polskim mieście coraz częściej decydują się single, a nie tylko same pary lub rodziny z dziećmi. Taki obrót spowodował, że banki nierzadko oferują szereg atrakcyjnych propozycji dla samotnych, by i oni mogli kupić swoje własne „M”. O czym należy wówczas pamiętać?

Przede wszystkim singiel zaciągający kredyt hipoteczny na kupno mieszkania będzie jedynym kredytobiorcą. Podobna sytuacja ma miejsce także wtedy, gdy osoba będąca w niesformalizowanym związku chce zdecydować się na wzięcie kredytu samodzielnie, chociaż trzeba też nadmienić, że do wzięcia go we dwójkę wcale nie potrzeba zawarcia związku małżeńskiego.

Starając się o kredyt, który będziemy spłacać samodzielnie, bank będzie brał pod uwagę dochody tylko jednej osoby. Warto wobec tego wykonać kalkulację finansową. Czasami, nawet będąc w związku, bardziej opłaca się wziąć kredyt samodzielnie. Jeśli partner lub partnerka zarabia więcej, starając się o kredyt indywidualnie będzie można uzyskać go łatwiej, a także na wyższą sumę. Podobnie sytuacja przedstawia się, gdy druga połówka ma długi, jest bezrobotna lub pojawiają się dzieci - wtedy branie wspólnie kredytu może już nie być tak dobrym rozwiązaniem.

Jeżeli chcesz dowiedzieć się, czy jako singiel możesz liczyć na dobry kredyt mieszkaniowy, a także chcesz znaleźć najbardziej korzystną ofertę, najlepszym wyjściem będzie udanie się do doradcy kredytowego, który będzie mógł przeanalizować twoją sytuację finansową i wskazać, w którym banku uzyskasz najbardziej atrakcyjne warunki i najniższe oprocentowanie.

Pamiętaj o tym, że jeżeli przykładowo zainteresowały cię nowe mieszkania od dewelopera w Warszawie, nie musisz udawać się od razu do doradcy kredytowego, gdyż wiele firm deweloperskich również świadczy tego rodzaju usługi. Na miejscu będziesz mógł od razu zbadać swoją zdolność kredytową, a także zawrzeć ewentualnie umowę deweloperską.