Domy z rynku wtórnego, a nierzadko również pierwotnego to nieruchomości w różnym stanie, często wymagające sporych nakładów finansowych na specjalistyczne remonty i naprawy. Wskazać tu można m.in.:

  • hydroizolację i ocieplenie fundamentów, które są szczególnie istotne w przypadku nieruchomości podpiwniczonych,
  • naprawy dachu, często również połączone z koniecznością wykonania izolacji cieplnej,
  • ocieplenie ścian zewnętrznych budynku, z którym wiąże się konieczność wykonania elewacji zewnętrznej,
  • modernizację instalacji grzewczej wraz z wymianą kotła grzewczego,

i wiele innych. W obliczu konieczności wykonania tych prac standardowe usługi remontowe, takie jak układanie glazury czy paneli podłogowych lub malowanie i tapetowanie ścian schodzą na drugi plan, w oczekiwaniu na wolne fundusze.

Dzisiaj przyjrzymy się elewacji zewnętrznej budynku i sprawdzimy, jakimi narzędziami powinna dysponować firma remontowa, żeby remont elewacji przebiegał sprawnie i bez problemów.

 

Kto podejmie się wyzwania?

Wykonanie elewacji zewnętrznej budynku poprzedzone ułożeniem warstwy izolacji cieplnej to zadanie, którego nie podejmie się każda firma remontowo-budowlana. Obok wykwalifikowanych pracowników wykonawca musi bowiem dysponować odpowiednim sprzętem, który nie jest tani – dlatego też nie ma co liczyć na niskobudżetowy remont.

Czym powinna więc dysponować firma, której zlecimy kompleksowe wykonanie termoizolacji budynku?

  • Rusztowanie – firmy specjalizujące się w elewacjach dysponują swoimi rusztowaniami, dzięki czemu prace przebiegają sprawnie, gdyż wykonawca nie jest uzależniony od firm trzecich oferujących wynajem rusztowań;
  • Urządzenie do maszynowego nakładania tynku – ręczne nakładanie tynku na warstwę ocieplenia jest niezwykle czasochłonne i mało efektywne, tynk nałożony maszynowo prezentuje się znacznie lepiej;
  • Kompresory do nakładania farby – oczywiście elewację można malować ręcznie przy użyciu wałka, jednak proces ten jest mniej precyzyjny i bardziej czasochłonny, dlatego coraz więcej firm specjalizujących się w malowaniu elewacji korzysta z pistoletów.

Co jeszcze warto wziąć pod uwagę wybierając firmę remontowo-budowlaną?

Najlepszym rozwiązaniem – jak zawsze – jest skorzystanie z usług poleconego wykonawcy, jednak nie zawsze mamy te możliwość. Dlatego przed zatrudnieniem konkretnej firmy warto rozejrzeć się po rynku i zobaczyć, co mają do zaoferowania poszczególne firmy. Warto przy tym uważać na kwestie takie, jak cena oraz czas realizacji.

Za niska cena może zwiastować kłopoty

Prawda zawsze leży gdzieś po środku. Podobnie jest z ceną za usługę. Okazyjna cena rzadko okazuje się prawdziwą okazją, a elewacja zewnętrzna budynku to przedsięwzięcie, które chcielibyśmy zakończyć z sukcesem – bez nieszczelności w termoizolacji i nasiąkania murów podczas ulewnych deszczy. Z pewnością zależy nam również na tym, żeby tynk nie spękał i nie odszedł od ściany już po pierwszym przymrozku, a tak może się stać, jeśli elewację wykona niekompetentny wykonawca.

Krótki czas oczekiwania na fachowców może sugerować, że nie mają zleceń…

…a to może świadczyć o tym, że nie wywiązują się z powierzanych im zadań należycie. Czasami warto poczekać dłużej i skorzystać z usług firmy, która cieszy się uznaniem klientów, nawet jeśli w ich gronie nie mamy nikogo zaufanego.