Nikt nie chciałby zmagać się z takim sąsiedztwem swojego magazynu. To jednak całkiem realne scenariusze – jeśli nie sprawdzimy, co dzieje się w otoczeniu interesującej nas lokalizacji.

Nie ryzykuj - sprawdzaj

Bywa, że sąsiedztwo magazynu czy linii produkcyjnej może być ważną kwestią dla biznesu. Jeśli Twój sąsiad w dolinie logistycznej będzie magazynował np. produkty lub półprodukty wydzielające silną woń, to szybko zaczniesz odczuwać dolegliwości. Dosłownie. Z kolei jeśli jest sprzedawcą detalicznym, to powinieneś liczyć się z tym, że wokół magazynu będzie duży ruch. To generuje problemy miejsc parkingowych, sporne kwestie dotyczące zachowania bezpieczeństwa... To dopiero początek. W sąsiadującym magazynie może przecież dziać się wszystko – od magazynowania przypraw, składowania przetartych opon czy wiercenie blach. Przed podpisaniem umowy zastanów się więc, co możesz zaakceptować, a czego absolutnie nie.

Niektórzy przedsiębiorcy wręcz żądają od właściciela parku pisemnego zapewnienia, że w jego najbliższej okolicy nie zostanie wynajęta powierzchnia pod biznes tzw. "uciążliwy". Jeśli masz taką potrzebę – również się tego domagaj. Nie ma się co dziwić, w końcu chodzi o zabezpieczenie własnych interesów. 

Jednak tak samo jak Ty możesz zażądać od właściciela magazynu specjalnej umowy, tak samo może i Twój sąsiad. Nie przyzwyczajaj się więc do miejsc parkingowych, za których wyłączność płaci sąsiad. Sprawdź też, czy każdy z Twoich sąsiadów ma oddzielne liczniki. O ile to standard w nowym budownictwie, tak przed laty nie było to takie oczywiste. Podobnie zresztą jest w przypadku ogrzewania – bywa bowiem, że zamiast według stanu licznika, koszty ogrzewania wyliczane są proporcjonalnie do zajmowanej powierzchni. Możesz zatem zapłacić więcej, niż powinieneś.

Co poza parkiem i co w planach

Nie bez znaczenia będzie też sąsiedztwo samego parku logistycznego. Jeśli w pobliżu jest spalarnia śmieci, to możesz spodziewać się fetoru. Jeśli w pobliżu znajdują się także inne parki, to ruch samochodów w okolicy może być spory. Dostawy mogą paraliżować korki uliczne, węże samochodów ciężarowych. Najlepszym sąsiedztwem nie będą także osiedla mieszkalne. Role mogą się bowiem odwrócić – to w tym przypadku lokatorzy mogą zarzucać, że zaburzamy ich spokój. To będzie generować tylko niepotrzebne problemy.

Sprawdź: http://warehouses.pl/