Obejmują one skrupulatną ocenę raportów i wniosków technicznych, obserwowanie oraz sprawne reagowanie na potencjalne utrudnienia drogowe. W związku, z czym nie obejdzie się bez montażu oprogramowania do monitorowania GPS.

Opis floty samochodowej

Mianem floty określa się grupę wszystkich samochodów nabytych lub wypożyczonych przez dane przedsiębiorstwo. To działalność firmy w głównej mierze determinuje, do czego pojazdy zostaną wykorzystane, niemniej najczęściej są to firmy taksówkarskiej, wypożyczalnie samochodów (samochody osobowe) i transportowe/spedycyjne (ciężarowe). Typ taboru powinien być dostosowany do potrzeb biznesowych. Warto też wspomnieć o funkcji motywacyjnej, ponieważ w wielu przypadkach takie auto może posłużyć jako bonus dla pracownika na odpowiednim stanowisku, chociażby kierowniczym.

Opis monitoringu GPS

Lokalizator GPS montuje się we wszystkich samochodów należących do taboru. Dzięki niemu przesyłane są  poszczególne dane do aplikacji poprzez transmisję danych. Jest ona dostępna na telefony komórkowe z systemem Android i IOS. Mówiąc o danych, to chodzi między innymi o bieżące położenie auta,  godziny pracy i czas odpoczynku kierowcy, stopień zużycia paliwa i alternatywne trasy, które mogą okazać się lepsze pod względem przyszłych przejazdów.

Zalety monitoringu GPS

Z jednej strony dla niektórych monitoring GPS jest narzędziem dyskusyjnym z powodu „rzekomego” łamania prawa do ochrony danych osobowych, natomiast z drugiej posiada od wiele zalet. Prócz możliwości osiągnięcia oszczędności paliwowej (dzięki nadzorowaniu tego, w jaki sposób kierowcy prowadzą pojazdy), można w prosty sposób kontrolować ich czas pracy, aby nie doszło do żadnych problemów w rozliczeniach.

 

 

Źródło: Oprogramowanie do zarządzania flotą Verizon Connect

Co więcej, fakt zainstalowanego monitoringu jest również przydatny dla samego pracownika. W końcu może on użytkować z często bezpieczniejszych dróg, a poza tym ma stały wgląd w to, jak wygląda sytuacja na drodze.

Podsumowanie

Krótko mówiąc, przy użyciu monitoringu GPS odpowiednie podmioty w firmie będą miały dostęp do wielu informacji na temat zarówno funkcjonowania poszczególnych pojazdów, jak i pracy kierowcy. Otrzymując czytelne raporty, fleet manager wyciągnie właściwe wnioski i wprowadzi zmiany korzystnie przyczyniające się do rozwoju biznesu.