Na jakie oświetlenie w sklepie zwrócić uwagę? Sprawdziliśmy.

Dlaczego odpowiednie oświetlenie LED jest ważne?

W dobie powstawania kolejnych sklepów internetowych, stacjonarni sprzedawcy muszą dwoić się i troić, by produkty w ich sklepach były pokazane “w dobrym świetle”. W dziedzinie oświetlenia to potoczne stwierdzenie należy brać zupełnie poważnie i zastanowić się nad zmianą światła na lepsze, decydując się na oświetlenie LED. Tylko odpowiednio wyeksponowane produkty, oczywiście wsparte przystępną ceną, sprawią, że klienci zwrócą na nie uwagę. Osoby niezdecydowane często fotografują potencjalny zakup, by po konsultacjach z najbliższymi, zakupić produkt RTV czy AGD. Źle oświetlony artykuł może sprawić, że szanse na sprzedaż drastycznie zmaleją.

Oświetlenie sklepowe - jakie lampy LED wybrać?

Zacznijmy od sklepów wielkometrażowych. Właśnie w takich miejscach powinniśmy zadbać o oświetlenie LED szczególnie, by w sklepie dobrze czuli się zarówno pracownicy, jak i klienci. Zadbanie o odpowiednie oświetlenie przyniesie szereg korzyści, które spowodują także większe przychody finansowe. W związku z tym, że sklepy często są otwarte wiele godzin dziennie, a często ze względów bezpieczeństwa światła nie wyłącza się nawet nocą, najlepiej wybierać energooszczędne rozwiązania, np. żarówki LED

Coś, co na pierwszy rzut oka mogłoby wydawać się błahostką, tak naprawdę odgrywa kluczową rolę w funkcjonowaniu sklepu. Chodzi o barwę światła, która jest zmienna w zależności od rodzaju pomieszczenia. Najlepszą barwą dla ogólnego oświetlenia sklepu jest barwa naturalna, dzięki której pracownicy nie będą czuć nadmiernego zmęczenia, a wzrok klientów będzie w doskonałej kondycji i w większym stopniu będzie skoncentrowany na szukanych produktach. Dysponując odpowiednim oświetleniem mamy pewność, że produkty i ich opisy z cenami będą doskonale widoczne, a nasi klienci będą mogli bez trudu zapoznać się z ich właściwościami.

Oświetlenie sklepowe - najbardziej komfortowe rozwiązania

A co, jeśli nasz sklep dysponuje nisko osadzonym sufitem? Wtedy warto wybrać lampy sufitowe, jakimi są panele LED, które od wielu lat sprawdzają się w niewielkich sklepikach. Zasada barwy światła pozostaje bez zmian. Klienci najlepiej reagują na barwę naturalną, która jest najbardziej zbliżona do światła dziennego. Panele LED to również najlepszy wybór jako oświetlenie biur, więc jest to idealne rozwiązanie dla sklepów, które znajdują się w biurowcach.

Miejsca, mające za zadanie wyeksponować nasze produkty, wymagają nieco więcej światła o skupionej wiązce. Jego zadaniem jest symulowanie sposobu, w jaki świeci słońce. Ma to szczególne znaczenie, jeśli sprzedajemy odzież, buty, meble lub żywność o krótkim terminie przydatności do spożycia, jak owoce, pieczywo, warzywa lub nabiał. Źródłem światła punktowego, które odpowiednio zaprezentuje asortyment są z pewnością reflektory LED. W tym przypadku barwa ciepła biała doskonale podkreśli walory kolorystyczne żywności - a szczególnie owoców, warzyw i nabiału. Wspomniana wcześniej barwa naturalna jest dedykowana do oświetlania odzieży, elementów wyposażenia wnętrz czy elektroniki.

Lampy LED oświetlające różnego rodzaju mięsa to kwestia, która spędza sen z powiek wielu właścicielom zakładów mięsnych oraz supermarketów. Nie da się ukryć, że mięso po pewnym czasie blednie i jego atrakcyjność możemy zachować właśnie dzięki odpowiednim lampom. Wcześniej wspomniane reflektory LED do żywności mogą zdać egzamin, jednak w przypadku mięs polecamy przede wszystkim świetlówki LED. Charakteryzują się niskim poziomem mocy i ogromną żywotnością diod sięgającą nawet 50 000 godzin pracy z najwyższą możliwą jasnością.

Designerskie rozwiązania do nowoczesnych sklepów

Butiki czy luksusowe sklepy to miejsca, w których oświetlenie powinno być nie tylko energooszczędne, ale także ciekawe. Oryginalne oprawy dodają wnętrzu charakteru i wyróżniają spośród innych sklepów. Rozwiązaniem, które pozwala na wykorzystanie nowoczesnej technologii jest wykorzystanie w aranżacji taśm LED. Dzięki nim, pomieszczenia wyglądają elegancko, a schowanie taśmy LED w profil ochrania je przed kurzem czy brudem. Dzięki temu taśmy LED przez długi czas zachowują swoje właściwości, a dodatkowo sprawiają, że wnętrze wygląda nowocześnie. Co więcej, technologia LED wykorzystywana w taśmach LED RGBW umożliwia wybranie różnych kolorów świecenia, dzięki czemu oświetleniem można sterować i dobrać barwę światła np. do obecnej kolekcji lub specyfiki sklepu. 

Jeśli ktoś zastanawia się nad tym, czy jeszcze w tym roku zmienić oświetlenie sklepu, odpowiedź brzmi - tak! W zależności od rodzaju i branży sklepu, należy dobrać zarówno odpowiednia kategorię oświetlenia, jak i jego barwę. Jeśli jednak już podejmiemy decyzję, zadowolenie klientów i pracowników będzie widoczne już po kilku tygodniach.