Ani żadna kolizja drogowa, ani tym bardziej wypadek komunikacyjny z pewnością nie należą do sytuacji przyjemnych. W stresie związanym ze zdarzeniem drogowym nie warto jednak wpadać w panikę i martwić się o pokrycie kosztów naprawy samochodu, zwłaszcza jeżeli to inny kierujący był sprawcą zdarzenia. Wszelkie szkody pokrywane są bowiem z polisy ubezpieczeniowej sprawcy wypadku.

Ubezpieczenia komunikacyjne

Przepisy prawne jasno określają to, że każdy pojazd, który został zarejestrowany i dopuszczony do ruchu publicznego musi posiadać ważne ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej, czyli OC. Co ważne, ubezpieczenie to jest powiązane właśnie z konkretnym pojazdem, a nie z osobą kierującą. Oznacza to, że gdy stłuczkę spowoduje kierowca prowadzący pożyczony samochód, to kosztami i tak zostanie obciążony właściciel pojazdu. Poza obowiązkowym OC, właściciel pojazdu może ubezpieczyć także samochód wykupując dodatkową polisę AC. Przydatna jest ona w takich sytuacjach, jak na przykład kradzież samochodu czy uszkodzenia pojazdu spowodowane na przykład przez grad, dodaje redaktor portalu odszkodowaniazoc.pl.

Gdzie starać się o wypłatę odszkodowania

Wychodząc z założenia, że terminowo opłacając swoje składki, w przypadku zdarzenia drogowego spowodowanego przez innego kierowcę, odszkodowanie powinno dostać się "od ręki" - można się bardzo pomylić. Coraz częściej ubezpieczyciele piętrzą formalne przeszkody, tak aby negować podstawy do wypłaty odszkodowań. Dlatego, starając się o uzyskanie pieniędzy, należy pamiętać o kilku podstawowych zasadach.


W pierwszej kolejności, należy konkretnie ustalić sprawcę kolizji. Można to zrobić na dwa sposoby:


- w przypadku zwykłej drogowej stłuczki, nie jest konieczne wzywanie policji - wystarczy spisać oświadczenie, w którym sprawca przyznaje się do winy. W oświadczeniu tym należy zawrzeć wszelkie dane dotyczące zarówno sprawcy, poszkodowanego, jak i pojazdów, które brały udział w zdarzeniu;

- o winie danego kierowcy może zdecydować również wezwana na miejsce zdarzenia drogowego policja. Kiedy należy wezwać policję? Jest to konieczne w przypadku wypadku drogowego oraz w sytuacji, gdy sprawca nie chce się przyznać do winy lub odmawia podania swoich danych.

Drugim etapem starania się o odszkodowanie za straty poniesione w wyniki kolizji drogowej powinno być złożenie wniosku o likwidację szkody. Co ważne, wniosek taki nie składa się u swojego ubezpieczyciela, ale u ubezpieczyciela, u którego polisę wykupioną miał sprawca wypadku.


Trzeci krok to oględziny samochodu dokonywane przez rzeczoznawcę ubezpieczyciela. To właśnie jego zadaniem będzie wycena powstałej szkody. Przed tą czynnością lepiej nie dokonywać żadnych napraw na własną rękę - może to bowiem obniżyć wycenę.