ad

Zazwyczaj burzom, poza ulewnym deszczem, towarzyszą wyładowania elektryczne, które mogą być niebezpieczne nie tylko dla ludzi, ale także dla ich nieruchomości. Koszt odpowiedniej instalacji odgromowej nie jest wysoki i pozwala zapewnić odpowiednie poczucie bezpieczeństwa i ochronę uruchomionych urządzeń elektrycznych.

Zainstalowanie zabezpieczeń przeciwko uderzeniom pioruna nie jest wymagane na wszystkich budynkach. Najczęściej spotykane instalacje składają się z dwóch części: zewnętrznej (piorunochron) i wewnętrznej (odpowiednio dobrane zabezpieczenia przeciwprzepięciowe).

Kiedy zabezpieczenie przed uderzeniem pioruna jest konieczne?

Zainstalowanie zabezpieczenia przed uderzeniem pioruna jest wymagane w kilku przypadkach:

  • budynków mieszkalnych o wysokości powyżej 15 m i powierzchni zabudowanej większej niż 500 m2,
  • budynków o łatwopalnym pokryciu dachu,
  • budynków ulokowanych w obszarach o podwyższonej częstotliwości występowania burz i wyładowań atmosferycznych.

Z obowiązku zabezpieczenia budynku przed piorunami zwolnieni są właściciele domów jednorodzinnych.

Tradycyjne i aktywne zabezpieczenie przeciwpiorunowe – różnice

Tradycyjny system ochrony przed piorunami składa się z zestawu pionowych i poziomych przewodów (miedzianych, aluminiowych lub ocynkowanych) połączonych z uziemieniem. Należy pamiętać, że przewody ochronne powinny się znajdować także na takich elementach budynku, jak kominy i anteny.

Aktywny system ochrony natomiast składa się z jednego przewodu (miedzianego, aluminiowego lub ocynkowanego) odprowadzającego energię elektryczną pioruna. Z tego powodu jest to dużo ciekawsze rozwiązanie dla osób, które cenią sobie estetykę połączoną z funkcjonalnością. Dodatkową zaletą aktywnej instalacji jest fakt, że nie wymaga przeprowadzenia żadnych poważniejszych prac dookoła budynku.

Instalacja tradycyjnego systemu ochrony przed piorunami

Tradycyjny system ochrony przed piorunami składa się z części zewnętrznej (piorunochron z zestawem uziemionych przewodów – jego zadaniem jest odprowadzanie energii elektrycznej pioruna przez przewody do uziemienia) i wewnętrznej (są to różnego rodzaju zabezpieczenia przeciwprzepięciowe, które mają na celu ochronę podłączonych do prądu urządzeń elektrycznych przed uszkodzeniem).

Część zewnętrzna składa się z odpowiednio rozmieszczonych przewodów. Piorunochron powinien obejmować nie tylko powierzchnię dachu, ale także wszystkie wystające elementy, takie jak komin i anteny. Należy połączyć go z uziemieniem (naturalnym lub sztucznym).

Część wewnętrzna, składająca się z zabezpieczeń przeciwprzepięciowych, ochrania instalację elektryczną przed uszkodzeniem. Jest to niezwykle ważny element infrastruktury, który powinien zostać indywidualnie dobrany ze względu na rodzaj instalacji elektrycznej, a także profesjonalnie zamontowany przez profesjonalnego elektryka.

Czytaj także: Zabezpieczenie garażu wolnostojącego