ad

Nawet jeśli nie jesteśmy specjalistami w nowych technologiach, możemy zadbać o to, żeby nasza sieć była bezpiecznym dla nas miejscem. Jak? Najlepiej wybierając odpowiednie zabezpieczenia, których szeroki wachlarz często oferują dostawcy usług internetowych w swoich pakietach usług.

Firewall i bezpieczna transmisja danych

Podstawowym elementem zabezpieczeń sieci jest Firewall. Jest to zapora sieciowa, która na podstawie określonych zasad kontroluje ruch sieciowy między siecią wewnętrzną i niegodną zaufania siecią zewnętrzną, jaką jest Internet. Jest to podstawowa bariera, która blokuje dostęp do naszej sieci niebezpiecznym dla niej danym. Dzięki temu możemy zabezpieczyć dane znajdujące się w naszej sieci przed ich niepożądanym przesyłem, ale także zabezpieczyć naszą sieć przed niekontrolowanym przez nas wprowadzeniem do niej danych.

Antyspam

O tym, jak uciążliwy może być spam przekonał się każdy użytkownik poczty elektronicznej, której ustawienia nie filtrują przychodzących wiadomości. Nie dość, że uciążliwy, spam może być także niebezpieczny. Dlatego warto uzbroić się w mechanizm, który na wczesnym etapie będzie blokował niepożądane przesyłki w naszej poczcie.

Filtr niepożądanych treści

Równie ważne jak dbanie o przesiew przychodzących wiadomości elektronicznych istotne jest odpowiednie zabezpieczenie naszej sieci przed potencjalnie niebezpiecznymi stronami www. Jest to temat szczególnie leżący na sercu rodzicom w celu ograniczenia dostępu do stron zawierających przemoc czy pornografię, ale również instytucjom, które chciałyby chronić użytkowników swojej sieci przed treściami tego typu. Największym bowiem zagrożeniem w Internecie jest łatwość dostępu do takich niepożądanych materiałów jeśli sieć nie jest odpowiednio zabezpieczona.

Ochrona antywirusowa

Nawet przy odpowiednich ustawieniach filtru treści w sieci nie jesteśmy w stanie wyeliminować zagrożenia czyhającego na wielu stronach internetowych, jakim są wirusy. Również antyspam, chociaż skutecznie ułatwia korzystanie z poczty elektronicznej, nie gwarantuje stuprocentowej pewności, że nie przedrze się przez niego wiarygodnie wyglądający e-mail z podejrzanym załącznikiem. Dlatego najlepiej zabezpieczyć swoją sieć w dodatkową ochronę antywirusową, która ogranicza ryzyko zainfekowania naszej sieci przez wirusy, których działalność w naszej sieci może być bardzo niebezpieczna.

Brak wiedzy szkodzi (niestety!)

Dobra ochrona domowej czy służbowej sieci to podstawa zasad bezpieczeństwa w dzisiejszych czasach. Niestety niewiedza i nieznajomość odpowiednich zabezpieczeń sieci często sprawia, że nieświadomie narażamy się na niechciane treści, nadmiar wiadomości w skrzynce czy niebezpieczne wirusy. Na szczęście coraz więcej firm zajmujących się nową infrastrukturą telekomunikacyjną proponuje wiele zabezpieczeń w swojej ofercie. Co więcej, najnowsze rozwiązania pozwalają zabezpieczyć sieć za pomocą jednego urządzenia, które łączy w sobie wszystkie funkcjonalności zabezpieczeń internetowych, jak na przykład UTM [Unified Threat Management], które można skonfigurować na miarę swoich potrzeb. Najlepiej zapytać o nie wprost swojego dostawcę Internetu lub poszukać takiego, który specjalizuje się w najnowszych rozwiązaniach.