Do zakupu tych ostatnich trzeba jednak podchodzić w sposób odpowiedzialny, ponieważ online działa niestety wielu nierzetelnych sprzedawców, którzy oferują podrabiane lub szkodliwe preparaty medyczne. Dlatego tylko legalna apteka online jest sposobem na to, aby bezpiecznie kupować farmaceutyki i nie ryzykować zdrowia swojego oraz najbliższych osób.

Legalnie przede wszystkim

Zgodnie z prawem apteka online może działać tylko wtedy, gdy jednocześnie posiada placówkę stacjonarną. W przeciwnym razie niemożliwe jest uzyskanie dopuszczenia do prowadzenia tego typu działalności, które jest wydawane przez nadrzędny organ udzielający zezwolenia. Jedną z aptek posiadających takie zezwolenie jest Apteka Moderna, choć w Polsce dopuszczonych jest do działania około 150 takich podmiotów, dzięki czemu wybór dla pacjentów nie powinien być trudny.

 

Jak jednak sprawdzić legalność działania danego punktu? Sposobem na szybkie zweryfikowanie, czy podmiot działa legalnie jest poszukanie na stronie internetowej logotypu legalnej apteki (zielone, poziome pasy i jeden szary z białym krzyżem w środku). Takie logo ma jednocześnie odsyłać użytkownika do Platformy Rejestrów Medycznych, w którym zamieszczane są informacje na temat danej placówki, w tym numer dopuszczenia i dane kontaktowe.

 

Legalna apteka online jest także transparentna. Użytkownik powinien więc bez trudności znaleźć dane teleadresowe na stronie, w tym także telefon kontaktowy, pod którym dyżur zgodnie z prawem ma pełnić farmaceuta. Wszystko po to, aby pacjent w razie jakichkolwiek wątpliwości w zakresie stosowania danego preparatu mógł omówić tę kwestię z osobą wykwalifikowaną, czyli właśnie farmaceutą. Zazwyczaj są to pytania dotyczące m.in. dawkowania oraz przeciwwskazań do stosowania konkretnego preparatu.

Oferta produktowa dopasowana do potrzeb

Jeśli zweryfikowaliśmy, że dana apteka działa legalnie, możemy zwrócić uwagę na inne aspekty. Nie ulega wątpliwości, że ważnym czynnikiem jest zwłaszcza prezentowana oferta, która w takich podmiotach obejmuje zazwyczaj leki bez recepty, suplementy diety, a także dermokosmetyki.

 

Znaczące jest też to, czy użytkownik może w łatwy sposób znaleźć konkretny produkt, czy jest to utrudnione. Dużą rolę odgrywa więc intuicyjna metoda wyszukiwania, a także jasny podział na kategorie produktowe na danej stronie internetowej. Kluczowym aspektem jest też szerokość asortymentu tak, aby pacjent rzeczywiście miał możliwość wyboru spośród wielu preparatów i mógł zakupić je w jednym, wybranym przez siebie miejscu.

Dogodny sposób dostawy

Ważnym czynnikiem przy wyborze jest również to, z jakich opcji dostawy może skorzystać użytkownik. W praktyce im więcej dogodnych rozwiązań, a także im więcej możliwości zapłaty, tym większa szansa, że dana osoba zdecyduje się na skorzystanie z oferty danej apteki online.

 

Nic dziwnego - podczas zakupów online klienci cenią sobie wygodę, także pod względem dostawy, która powinna być dopasowana do ich bieżących potrzeb i stylu życia. Oczywiście w przypadku leków i suplementów diety konieczne jest też bezpieczeństwo transportu. Na szczęście istnieją dostawcy, którzy specjalizują się stricte w transporcie leków i farmaceutyków. Posiadają oni bowiem specjalne opakowania izotermiczne oraz kontenery chłodnicze, dzięki którym preparaty docierają na miejsce nie tracąc swoich właściwości fizykochemicznych. Może mieć to znaczenie zwłaszcza w okresie letnim, aby preparaty nie były przetrzymywane zbyt długo w wysokiej temperaturze.


Jak widać zakupy leków i suplementów diety w aptece online to sposób, który może stanowić alternatywę dla zakupów w placówkach stacjonarnych. Trzeba jednak odpowiedzialnie wybierać podmioty oferujące tego typu produkty tak, aby zadbać o bezpieczeństwo swoje oraz najbliższych osób. Dlatego też tak ważne jest wcześniejsze sprawdzenie, czy dany podmiot funkcjonuje w sposób zgodny z prawem.