- Jest tylko jeden warunek. Mają to być przede wszystkim osoby po pięćdziesiątce, ale przyjmiemy też tych, którzy ukończyli 35 lat – mówi Renata Uznańska-Dobroszek.

To projekt za pieniądze unijne: „Polska Cyfrowa Równych Szans 50 plus”. Instruktorzy zostali przeszkoleni i uzyskali tytuł „latarnik”. W Pabianicach latarnikami są: Renata Uznańska-Bartoszek i Artur Saktura (ze stowarzyszenia Agrafka).

Pierwsze spotkanie organizacyjne będzie 9 lipca, poniedziałek o godz. 17.00 w Ośrodku Profilaktyki Integracji Społecznej przy Partyzanckiej 31 (dawne przedszkole), I piętro, sala nr 6.

Potem kursanci będą spotykać się co tydzień w środy przez dwa miesiące. Zajęcia będą trwały 2 godziny.

- Jesteśmy przygotowani, żeby nauczyć pracy z komputerem osoby starsze – informuje Artur. - Mamy do dyspozycji komputery, ale można też przyjść z własnym netbookiem lub laptopem.

Więcej informacji na www.latarnicy.pl i pod tel. 728-718-968 lub 725-222-647.

 

PCRS to oddolna inicjatywa, która ma na celu wspieranie działań na rzecz podnoszenia kompetencji cyfrowych dorosłych Polaków z pokolenia 50+ w ich lokalnych środowiskach, realizowana przez Stowarzyszenie „Miasta w Internecie” i Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji. 10 spośród 13 milionów Polaków z generacji 50+ nie korzysta z internetu! Aby włączyć dorosłych w cyfrowy świat, potrzebni są lokalni animatorzy działań na rzecz edukacji cyfrowej pokolenia 50+, tzw. Latarnicy Polski Cyfrowej.

Piszą o sobie: Dlaczego Latarnicy? Przyjęliśmy bowiem metaforę latarni morskich i opiekujących się nimi Latarników. Latarnia morska wskazuje drogę tym, którzy potrafią odczytywać wysyłane przez nią sygnały. Tak jak każdy żeglarz powinien korzystać z tych sygnałów, tak każdy Polak powinien potrafić korzystać z internetu, sprzętu komputerowego, telefonów komórkowych i różnych urządzeń teleinformatycznych. O Latarnikach można myśleć, jako o nowym zawodzie nowoczesnego animatora społecznego, z nowymi kompetencjami, ale dziedziczącego pozytywne elementy działań z przeszłości społecznej i historii lokalnej.