1. Czym są zazdrostki?

  2. Jak wybrać zazdrostki do kuchni?

Zazdrostki kojarzą się głównie ze stylem rustykalnym i vintage, odwołującym się do mody sprzed kilkudziesięciu lat. Obecnie wybierać można także wśród wzorów nowoczesnych, które, zachowując swoją klasyczną formę, wprowadzają do kuchni powiew świeżości.

Czym są zazdrostki?

Zazdrostki to firanki, które nie zasłaniają całego okna. Mają formę długiego i wąskiego pasa - przyczepia się go zwykle w połowie okna, rzadziej w jego górnej części. Pełnią nie tylko funkcję estetyczną, ale również użytkową - przesłaniają okno w ten sposób, że nadal można przez nie wyglądać, bez potrzeby odsłaniania firanki. Zazdrostki do kuchni montuje się na drążku, który umieszcza się na ramie okna lub we wnęce okiennej. Drugi sposób montażu występuje rzadziej, ponieważ praktycznie uniemożliwia otworzenie okna na oścież.

Jak wybrać zazdrostki do kuchni?

Oferta zazdrostek jest tak szeroka, że wybór jednego modelu nie jest prostym zadaniem. Pod uwagę trzeba wziąć wystrój pomieszczenia oraz efekt, jaki chcemy uzyskać. Ażurowe firany do kuchni, zazdrostki z https://alena-firany.pl/firany-zazdrostki.html zapewniają dużą przejrzystość, natomiast zazdrostki w formie zasłonek przysłaniają widok.

Bardzo duże znaczenie ma wymiar okna oraz sposób jego otwierania. Zwykle na jedno skrzydło okienne przypada jedna zazdrostka na montowanym do ramy drążku. Jeśli okno jest szerokie można zastosować dwie krótsze firanki, ale zawieszone na jednym drążku.

Kuchnia jest miejscem, w którym wszystkie elementy wyposażenia i dekoracje są narażone na działanie wilgoci i osadów z przygotowywanej żywności, dlatego przy wyborze zazdrostek trzeba zwrócić uwagę na materiał i krój. Modele bawełniane będzie można łatwo utrzymać w czystości, jednak wymagają częstego prania, ponieważ stosunkowo szybko chłoną zapachy. Pod tym względem lepiej sprawdzają się zazdrostki nowoczesne, wykonane z tkaniny żakardowej. Ich dodatkową zaletą jest różnorodność wzorów, przez co można je łatwo dopasować do wystroju każdej kuchni.

Zazdrostki nowoczesne, w odróżnieniu od tych klasycznych, wcale nie muszą być białe lub kremowe. Można zdecydować się na wariant czarny, granatowy, czerwony, żółty i w kilku innych kolorach - w zależności od stylu wykończenia kuchni, kolorowe zazdrostki dodadzą jej stylu i klasy.