W przeddzień walentynek mieszkańcy Dłutowa i okolic będą mogli skorzystać z badań kardiologicznych w przychodni Blue Medica przy ul. Polnej 4, w godz. 9.00-17.00. Badania są całkowicie bezpłatne, a w ich zakres wchodzi EKG oraz konsultacja ze specjalistą.

Elektrokardiografia jest badaniem diagnostycznym służącym rozpoznawaniu chorób mięśnia sercowego. Badanie jest nieinwazyjne i polega na przymocowaniu w określonych miejscach ciała elektrod, badających to, czy impulsy w sercu pacjenta są wytwarzane we właściwym miejscu i przewodzone prawidłowo między kolejnymi elementami układu bodźcoprzewodzącego. Na podstawie wyniku badania – elektrokardiogramu – kardiolog jest w stanie rozpoznać m.in. migotanie przedsionków, bloki przewodzenia, chorobę niedokrwienną serca.

- Wskazaniem do wykonania badania są odczuwane przez pacjenta: duszności, kołatanie serca, bóle w klatce piersiowej lub omdlenia – wyjaśnia Lucyna Wąsik, manager Blue Medica w Dłutowie – Bardzo często zdarza się, że nawet osoby, które na co dzień czują się dobrze, mogą chorować, nie wiedząc o tym. Zaleca się, aby badania kardiologiczne były wykonywane profilaktycznie przynajmniej raz w roku.

W dniu badania wskazane jest spożycie lekkostrawnych posiłków. Pacjent nie powinien również pić alkoholu, ani intensywnie ćwiczyć, ponieważ może spowodować zaburzenia w poziomie elektrolitów w organizmie, co wpływa na pracę serca.