Jakie cechy powinien posiadać taki dobry lekarz? A przede wszystkim jak go znaleźć?

Okazuje się, że najczęściej pacjenci narzekają na słabą komunikację z lekarzem, niedokładne i pobieżne badanie podczas wizyty oraz przepisywanie drogich leków. Problemy podczas wizyty wynikają często z tego, że lekarz się spieszy, bo czas wizyty jest za krótki.

Dobry lekarz – czyli jaki?

Każdy pacjent poszukuje dobrego lekarza. Jakie cechy powinien mieć lekarz, by można było go określić mianem dobrego?

Dobry lekarz to specjalista z dużym doświadczeniem, znający się doskonale na swojej dziedzinie, ale nie tylko. Lekarz musi mieć wszechstronną wiedzę medyczną, ponieważ pacjenta trzeba traktować holistycznie, jako całość, a nie leczyć tylko pojedynczy narząd, który niedomaga. Dobry specjalista szuka przyczyny choroby nie tylko w danym narządzie czy układzie, ponieważ może ona leżeć zupełnie gdzie indziej. Istotne jest również to, by właściwie interpretować wyniki badań.

Dobry lekarz to także taki, który ma odpowiednie podejście do pacjentów. Jest życzliwy i chce pomóc. Musi być po trosze psychologiem, ponieważ bardzo często pacjent zmaga się z poważnymi problemami zdrowotnymi. Powinien być cierpliwy i współczujący i co bardzo ważne, musi budzić zaufanie.

Informacje o chorobie, przebiegu leczenia i jego skutkach powinien przedstawiać w sposób wyczerpujący, a na pytania pacjentów odpowiadać szczegółowo i wyjaśniać, jeśli coś jest niejasne czy budzi wątpliwości.

Dobry lekarz jest trochę detektywem, ponieważ szuka często nieoczywistych przyczyn choroby czy też samej choroby. Prawdziwy specjalista lubi takie trudne przypadki medyczne.

Poza tym lekarz musi przez całe życie się dokształcać, ponieważ medycyna jest bardzo szybko zmieniającą się dziedziną wiedzy. Powinien jeździć na konferencje i stale poszerzać swoją wiedzę, by podążać za wszelkimi nowymi metodami leczenia, lekami i badaniami. Lekarz, który uważa, że nie musi się już niczego uczyć, nie jest dobrym specjalistą.

I w końcu, choć to chyba najważniejsze, prawdziwy, dobry lekarz to lekarz z powołania. Jeśli go nie ma, nie chce leczyć ludzi i im pomagać, to nigdy nie będzie dobrym lekarzem.

Jak znaleźć dobrego lekarza?

Znalezienie dobrego lekarza wcale nie jest łatwą sprawą. Gdzie szukać specjalistów i jak wybrać lekarza godnego polecenia? Jest na to kilka sposobów.

Po pierwsze, pytanie wśród znajomych i rodziny. Opinie znanych nam osób są o tyle istotne, że zazwyczaj takie osoby chcą pomóc, więc nie polecą lekarza, z którego same nie są zadowolone. Takie opinie są wiarygodne i bardzo często bardzo pomocne.

Po drugie, szukanie opinii w internecie (rankingi lekarzy, fora). Mogą być one często pomocne. Jednak wiele z nich jest niesprawdzonych i nierzetelnych. Opinię na temat lekarza może wyrazić każdy, nawet jeśli nie był nigdy na wizycie u danego specjalisty, a w dodatku anonimowo. Trudno zatem zweryfikować takie opinie. Co więcej, wiele negatywnych opinii pisze konkurencja. Z kolei opinie pozytywne bardzo często są kupowane przez lekarzy i pisane przez zajmujące się tego rodzaju marketingiem firmy. Opinie dodaje się bez weryfikacji osobowej i bez sprawdzania danych podawanych w ankiecie. Bardziej wiarygodne, choć też nie do końca, są opinie wyrażane na forach internetowych.

Po trzecie, jednym ze sposobów na znalezienie dobrego lekarza jest sprawdzenie jego referencji i kwalifikacji.

Jeśli mamy zastrzeżenia co do naszego lekarza, warto poprosić innego o drugą opinię. W przypadku błędnej diagnozy i złego leczenia stawką może być nie tylko nasze zdrowie, ale i życie.

Należy pamiętać, że usługa medyczna jest taką samą usługą jak każda inna i jeśli jesteśmy z niej niezadowoleni, to możemy z niej zrezygnować. Konkurencja na rynku usług medycznych jest duża, więc placówkom służby zdrowia powinno zależeć na wysokiej jakości obsługi pacjentów przez zatrudnionych lekarzy.

Wiedza na temat tego, jak wybrać lekarza godnego polecenia jest cenna i może pomóc nam samym, jak i naszym bliskim, gdy ci zachorują.

Lekarze o najwyższym stopniu kompetencji, w większości posiadający II stopień specjalizacji, przyjmują m.in. w centrach medycznych enel-med: https://cm.enel.pl/centrum-medyczne/nasi-lekarze/.