Najwyższym punktem świątecznej lodowej wyspy w Porcie Łódź jest okazała, oświetlona białymi lampkami 8-metrowa choinka. Świąteczne drzewko ze złotymi i niebieskimi bombkami jest ozdobione granatowymi kokardami oraz wspinającymi się po gałązkach misiami polarnymi IKEA. Tuż obok zlokalizowana jest mieniąca się światełkami lodowa kra – spotkać tu można rozpalającą ognisko mieszkankę igloo – Eskimoskę, a także polarne zwierzęta – poruszające się foki i stado pingwinów. Przez środek wyspy płynie podświetlana rzeka.

Najważniejszym miejscem całej zimowej wyspy jest znajdująca się na scenie tuż za choinką strefa świątecznych spotkań ze Świętym Mikołajem. Mikołaj może tu usiąść na niebieskim tronie, gdzie pośród barwnej zimowej scenografii – wysokich lodowych kryształów, choinek i kolorowych prezentów - rozmawia z dziećmi. W opowiadaniu o swoich marzeniach małych gości Portu Łódź ośmielają dwa przyjacielskie, śnieżne renifery, stojące obok błękitnych sań Świętego Mikołaja. Każde dziecko na lodowej wyspie może także zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie z siwobrodym. W tym roku świąteczne fotografie maluchów ze Świętym Mikołajem staną się jeszcze piękniejsze, dzięki ustawionej specjalnie na tę okazję świetlnej ramce do zdjęć.

Świąteczne dekoracje Portu Łódź to łącznie 140 tysięcy punktów świetlnych. Iluminacja bazuje wyłącznie na energooszczędnych diodach ECO-LED. Łączna moc potrzebna na zasilenie świetlnych dekoracji centrum to blisko 13 KW/h. Autorem koncepcji i wykonawcą dekoracji jest firma Multidekor, która specjalizuje się w świątecznej iluminacji centrów handlowych oraz miast w Polsce i Europie Środkowej.