Dziś dostaliśmy ponad 2,5 mln złotych dofinansowania na turystyczne zagospodarowanie Lewitynu.

Marszałek województwa Witold Stępień osobiście poinformował o tym na konferencji prasowej. Projekt pabianicki „Turystyczne zagospodarowanie terenów rekreacyjnych Lewityn” zdobył uznanie komisji, która przyznała na jego realizację 2.554.804 zł.

– Był dobrze przygotowany i znalazł się wśród 34, które dzisiaj wyłoniliśmy – mówił marszałek Stępień. - Za kilka dni będziemy podpisywać umowę.

Prezydent Grzegorz Mackiewicz dziękował ekipie z Zakładu Wodociągów i Kanalizacji z Krzysztofem Rąkowskim na czele, która tak dobrze przygotowała projekt dla MOSiR-u.

Projekt turystycznego zagospodarowania Lewitynu zakłada między innymi rozbiórkę budynku Turkusa i przygotowanie terenu pod budowę wodnego placu zabaw dla dzieci z tarasami widokowymi, a także wykonanie ścieżek pieszo-rowerowych i ich oświetlenia oraz budowę toru rowerowego typu pumtrack. Przewidziano również zagospodarowanie terenu przyległego, w tym budowę obiektów małej architektury (ławki, stoliki, stojaki rowerowe).

- Możemy ogłaszać konkursy i przetargi na wykonanie tego projektu – mówił prezydent. - Liczymy, że pabianiczanie będą mogli cieszyć się z tych atrakcji w 2019 roku.

Wartość projektu to 4.218.000 zł. Kwota środków unijnych wynosi 2.554.804 zł, a wkład własny - 1.663.195 zł (z możliwością odzyskania 788.731 zł VAT).

- W tym miesiącu zdążymy przygotować się do przetargu na projektanta, a na początku roku ogłosimy ten przetarg – zapewnia Grzegorz Mackiewicz. – Chcielibyśmy, by rozpoczęcie prac budowlanych nastąpiło jesienią.