W poniedziałek po godzinie 23.00 trzech wychowanków uciekło z Zakładu Poprawczego i Schroniska dla Nieletnich w Konstantynowie. Jeden z uciekinierów został zatrzymany. Trwają nadal policyjne poszukiwania dwóch 16-latków.


- Ze wstępnych ustaleń wynika, że przed godz. 23.00 z dwóch sypialni na pierwszym piętrze budynku wyszło 4 wychowanków, z czego 3 przy pomocy różnych przedmiotów, w tym metalowej popielniczki, drewnianych szafek i metalowego kosza na śmieci sforsowało drzwi, po czym zbiegło na parter. Tam po wybiciu szyby w portierni wyszli na zewnątrz budynku, a stamtąd po przeskoczeniu ogrodzenia uciekli poza teren zakładu. Pracownicy w tym czasie, obawiając się o własne bezpieczeństwo, opuścili blok i schronili się na głównej portierni – relacjonuje sytuację kom. Joanna Szczęsna z pabianickiej komendy.

Na miejsce natychmiast zostały skierowane policyjne patrole. Zastępca komendanta powiatowego policji w Pabianicach ogłosił alarm dla konstantynowskiego komisariatu. Do działań poszukiwawczych włączyli się również policjanci z Oddziału Prewencji w Łodzi, ościennych jednostek oraz policyjne psy tropiące wraz z przewodnikami. Kilkudziesięciu funkcjonariuszy przeczesywało teren przyległy do zakładu poprawczego oraz okoliczne miejscowości. Jeden z psów tropiących doprowadził do pobliskiego lasu. Teren ten był przeczesywany przez policjantów z Łodzi. Równolegle w tym samym czasie policjanci z miejscowego komisariatu otrzymali informację od kierowcy ciężarówki, że na obrzeżach Konstantynowa Łódzkiego trzech młodych mężczyzn próbowało zatrzymać go na tzw. "stopa". Na miejsce natychmiast zostały skierowane patrole. Po godzinie 2.00 w nocy łódzcy policjanci w okolicy Złotna zatrzymali jednego z uciekinierów. To 19-latek pochodzący z Łodzi.

Nadal trwają policyjne poszukiwania dwóch 16-latków pochodzących z Łodzi i terenu Wrocławia. Sprawdzane są miejsca i adresy, gdzie nastolatkowie mogą się ukrywać. Cała trójka notowana była głównie za przestępstwa przeciwko mieniu.

- Zatrzymany 19-latek trafił z powrotem do zakładu poprawczego. Za samowolne opuszczenie poprawczaka grozi kara do 2 lat pozbawienia wolności – dodaje Szczęsna.

Policjanci proszą osoby, które zauważyły dwóch nastolatków, proszących np. o podwózkę na tzw. "stopa", schronienie, jedzenie bądź inną pomoc o kontakt z komisariatem policji w Konstantynowie Łódzkim pod numerem 42 211 10 07 lub najbliższą jednostką policji pod numerem 997.