Na szczeblu krajowym ruszyła 1 lutego. Objęła 230 tys. osób. Nasz powiat rozpoczął ją tuż po feriach. Powiatowa Komisja Lekarska zbiera się tradycyjnie w budynku Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej przy ul. Sejmowej 2.

W poniedziałkowej inauguracji tegorocznej kwalifikacji uczestniczył starosta Jacek Wróblewski oraz szef Wojskowego Centrum Rekrutacji w Łodzi major Sylwester Janowski. Obecni byli również żołnierze ze struktur 25. Brygady Kawalerii Powietrznej. Prezentowali m.in. wojskowe wyposażenie osobiste.

W powiecie pabianickim ruszyła kwalifikacja wojskowa Życie Pabianic

- Zadaniem komisji jest zakwalifikowanie osób, które zostały wezwane pod względem zdrowia do kategorii: A, B, D i E – powiedział starosta. - Oprócz tego będą rozmowy z osobami, które zechcą wstąpić do zawodowej służby wojskowej, wciąż potrzebnej naszemu wojsku. Liczę na pełne wstawiennictwo osób powołanych i owocnej, choć niełatwej pracy.

W powiecie pabianickim ruszyła kwalifikacja wojskowa Życie Pabianic

Przed komisję lekarską wezwanych zostanie 574 dziewiętnastolatków. Kolejnych 87 osób to starsze roczniki. Kwalifikację przejdzie też 14 kobiet.

- W tym roku, względem poprzedniego, wzywamy łącznie o 40 osób więcej rocznika podstawowego, 17 osób więcej rocznika starszego i aż o połowę więcej kobiet. To pierwszy rok od kilku dobrych lat, gdzie mamy zwyżkę w liczbie, ale nie określiłabym tego jakąś tendencją, po prostu taki rocznik się trafił – dodaje Joanna Kupś, rzeczniczka Starostwa.

W sumie wezwanie na kwalifikację dostanie 305 mężczyzn z Pabianic, 62 z Lutomierska, 49 z gminy Pabianice, 122 z Konstantynowa Łódzkiego, 52 z gminy Dobroń, 45 z gminy Ksawerów i 25 z gminy Dłutów. Na 13 marca zaplanowano kwalifikację dla 14 kobiet.

4-osobowa komisja ocenia stan zdrowia kandydatów, budowę ciała, wzrok i słuch. Każdego dnia od poniedziałku do piątku przebada około 30 osób.

Celem kwalifikacji wojskowej nie jest „pobór do armii” (ostatni pobór był w 2008 roku, a w 2009 r. zniesiono obowiązkową służbę wojskową w Polsce), a wprowadzenie danych do ewidencji wojskowej oraz określenie zdolności fizycznej i psychicznej do pełnienia służby wojskowej osób podlegających obowiązkowi. Dotyczy to też tych, którzy zgłosili się na ochotnika do pełnienia służby wojskowej i mają ukończony 18. rok życia, a nie skończyli jeszcze 60 lat.

- Moim zadaniem jest zachęcanie do podjęcia służby wojskowej, prezentowanie kandydatom jej różnych form w trybie ochotniczym – podkreślił mjr Janowski.

Do wyboru jest: dobrowolna zasadnicza służba wojskowa, terytorialna służba wojskowa, kształcenie na potrzeby zawodowej służby wojskowej (szkolnictwo wojskowe) oraz zawodowa służba wojskowa.

- Patrząc na kwalifikacje, które organizowaliśmy w poprzednich latach, dosyć duża część młodych ludzi decydowała się złożyć wniosek już na kwalifikacji wojskowej – dodał major.

Osoby podlegające obowiązkowi stawienia się przed komisją otrzymują wezwanie na 14 dni przed wyznaczonym terminem.

Kwalifikacja wojskowa wiąże się z nadaniem kategorii wojskowej: A – zdolny do czynnej służby wojskowej; B – czasowo niezdolny do czynnej służby wojskowej (12 lub 24 miesiące); D – niezdolny do czynnej służby wojskowej w czasie pokoju; E – trwale i całkowicie niezdolny do czynnej służby wojskowej w czasie pokoju oraz w czasie ogłoszenia mobilizacji podczas wojny.

W zeszłym roku kwalifikacja wojskowa rozpoczęła się w kwietniu. Stawiło się na nią 483 mężczyzn z rocznika 2004, choć wezwanych było 531. Ze starszego rocznika miało być 90 panów, a na komisję przyszło zaledwie 19. Policja doprowadziła 9 osób.