Kwalifikacje wojskowe w tym roku potrwają od 12 lutego do 13 marca. Przed komisję lekarską wezwanych zostanie 574 dziewiętnastolatków. Kolejnych 87osób to starsze roczniki. Kwalifikacje przejdzie 14 kobiet.

Powiatowa Komisja Lekarska zbierze się tradycyjnie w Placówce Opiekuńczo-Wychowawczej w Pabianicach przy ul.  Sejmowej 2, ponieważ Starostwo jest odpowiedzialne za kwalifikację wojskową dla całego powiatu pabianickiego. 

- Otrzymaliśmy informację, że nasza komisja jest najlepiej oceniana w województwie łódzkim ze względu na warunki lokalowe - mówi starosta Jacek Wróblewski.

Wezwanie dostanie 305 mężczyzn z Pabianic, 62 z Lutomierska, 49 z Gminy Pabianice, 122 z Konstantynowa Łódzkiego, 52 z Gminy Dobroń, 45 z Gminy Ksawerów i 25 z Gminy Dłutów. Na 13 marca zaplanowano kwalifikację dla 14 kobiet.

4-osobowa komisja oceni stan zdrowia kandydatów, budowę ciała, wzrok i słuch. Każdego dnia od poniedziałku do piątku przebada około 30 osób.

W zeszłym roku kwalifikacja wojskowa rozpoczęła się w kwietniu. Stawiło się na nią 483 mężczyzn z rocznika 2004, choć wezwanych było 531. Ze starszego rocznika miało być 90 panów, a na komisję przyszło zaledwie 19. Policja doprowadziła 9 osób.

Kategorię „A” w 2023 roku otrzymało 401 panów. Kategorię „B”dostał jeden, „D” 63,  a „E” 16. Przed komisją stawiło się też 15 kobiet z wezwanych 18. Kategorię „A” dostało 11 pań, a cztery „D”.

Jak informuje Wojsko Polskie, celem kwalifikacji wojskowej jest wprowadzenie danych do ewidencji wojskowej oraz określenie zdolności fizycznej i psychicznej do pełnienia służby wojskowej osób podlegających obowiązkowi. Dotyczy to też tych, którzy zgłosili się na ochotnika do pełnienia służby wojskowej i mają ukończony 18. rok życia, a nie skończyli jeszcze 60 lat.

Osoby podlegające obowiązkowi stawienia się przed komisją otrzymują wezwanie na 14 dni przed wyznaczonym terminem.

Kwalifikacja wojskowa  wiąże się z nadaniem kategorii wojskowej:

A – zdolny do czynnej służby wojskowej;

B – czasowo niezdolny do czynnej służby wojskowej (12 lub 24 miesiące);

D – niezdolny do czynnej służby wojskowej w czasie pokoju;

E – trwale i całkowicie niezdolny do czynnej służby wojskowej w czasie pokoju oraz w czasie ogłoszenia mobilizacji podczas wojny.