Światowy Dzień Wody zorganizował Eko-Klub Koniczyna, który działa w Zespole Szkół nr 3. W akcji wzięli udział uczniowie z Gimnazjum nr 1,2 i 3 oraz z Zespołu Szkół nr 2 i 3.

Młodzież przeszła wzdłuż Dobrzynki, zbierając śmieci. Odpady od razu segregowali. Później przeprowadzili ankiety wśród pabianiczan. Pytali o to ile zużywają wody, czy badają poziom zanieczyszczenia, czy mają filtry, czy starają się oszczędzać wodę.

- Chcieliśmy w ten sposób sprawdzić poziom świadomości pabianiczan – mówi Karolina Kraska, wolontariuszka.

Okazało się, że nie zwracamy uwagi na to, że woda jest marnowana. Jedynie starsi ludzie z powodów finansowych starają się oszczędzać wodę. Tymczasem złoża wody nie są nieskończone, więc kiedyś może jej zabraknąć. Tej tematyce poświęcona była prelekcja przygotowana przez wolontariuszy z Koniczyny. Zorganizowano również warsztaty, które prowadziła Teresa Kotynia z Politechniki Łódzkiej. Przeprowadzono doświadczenia, które pokazały uczestnikom akcji, jak brudną wodę pijemy.

W tym roku hasłem przewodnim Światowego Dnia Wody było: „Ochrona żywności i wody”. Młodzież musiała wymyślić hasło na przyszły rok. Pojawiły się propozycje: „Woda źródłem życia”, „Każda kropla niesie życie, traktuj wodę należycie”, czy „Woda – eliksir życia”. Uczniowie musieli również wykonać plakat promujący oszczędzanie wody.

W Eko-Klubie Koniczyna działa 20 wolontariuszy. Opiekuje się nimi nauczycielka z ZS nr 3 – Urszula Masłowska. Organizują różnego rodzaju ekologiczne akcje i włączają się w coroczną zbiórkę elektrośmieci w mieście.