- Przyszliśmy tu całą klasą – mówi Agata Bajkowska z II Liceum Ogólnokształcącego. – Pewnie podobnie, jak wszyscy inni uczniowie ze szkół średnich.

Pabianickie Targi Edukacji i Pracy zainaugurowały wojewódzki cykl imprez edukacyjnych. Zorganizowano je we wtorek w Miejskim Ośrodku Kultury. Na dole stoiska wystawiło kilka firm – Grupa Jantoń, Pafana, KFC, FM Group, Jumi, Agencja Pracy i Doradztwa Zawodowego Leader Service oraz dwa Centra Edukacji i Pracy Młodzieży – z Łodzi i ze Skierniewic. Ich reprezentanci zachęcali młodzież do zapoznania się z ofertą tych firm, rozdawali ulotki.

Na piętrze MOK-u rozstawiono ławki, przy których siedzieli przedstawiciele poszczególnych szkół średnich, Środowiskowego Hufca Pracy, Młodzieżowego Centrum Kariery, Mobilnego Centrum Informacji Zawodowej, Centrum Kształcenia i Wychowania w Dobieszkowie. Tam, przy pomocy wyświetlanych na telebimach slajdów, pokazywane były prezentacje związane z tematyką targów. A było to hasło: „Mam kwalifikacje, zdobędę doświadczenie, otrzymam dobrą pracę”.

- Takie targi są potrzebne w Pabianicach, ale trzeba też umieć dotrzeć do młodzieży – stwierdziła Marcelina Pawłowska z II LO.

Nic więc dziwnego, że dzieciaki, zamiast wysłuchiwać kolejnego wykładu, wolały rozmawiać.

- Jedna z prezentacji była jednak naprawdę ciekawa – zauważyła Agata Bajkowska. – Omawiali w niej zmiany na rynku pracy, nadwyżki w danych zawodach i mówili o tzw. zawodach przyszłości.

Młodzież dowiedziała się, że warto kształcić się na handlowca specjalizującego się w sprzedaży sieciowej, inżyniera (budowlanego, z zakresu telekomunikacji, ochrony środowiska, cybernetyki, automatyki), finansistę, informatyka, doradcę zawodowego, biotechnika, biotechnologa, lekarza, rehabilitanta, fizjoterapeutę, pielęgniarkę, nauczyciela języków obcych, tłumacza.

W ciągu kilku godzien targów przeprowadzono konferencję „Edukacja – Praca – Przyszłość”, spotkanie młodzieży z przedsiębiorcami, którym udało się zaistnieć z sukcesem na rynku pracy czy warsztaty z pośrednikami pracy.

Targi odbyły się w ramach projektu „OHP jako realizator usług rynku pracy”. Wielu uczniów dopiero na nich dowiedziało się, że taki hufiec działa również w Pabianicach przy ul. Gdańskiej 6. Jaki jest zakres jego działania? OHP pomaga młodzieży w wieku 15-25 lat m.in. w znalezieniu pracy, a nawet założeniu własnej firmy. Uczy, jak prawidłowo napisać CV i jak ubrać się na pierwszą rozmowę.