W tym celu obok hali powstały 42 odwierty głębokie na 100 metrów. Są w nich umieszczone polietylenowe rurki w kształcie bardzo głębokiego „U”, bo długiego na... 100 metrów.

- Popłynie nimi glikol, który w zależności od potrzeb będzie chłodził lub ogrzewał halę sportową – wyjaśnia Adam Krasiński ze Starostwa. - Mówiąc prościej, przy ogrzewaniu mamy zasadę działania odwrotną jak w lodówkach.

Około 4 tysięcy litrów glikolu ma krążyć non stop w układzie zamkniętym. Wychodząc z ziemi glikol będzie miał zaledwie 5 stopni Celsjusza.

- W budynku hali są cztery pompy ciepła. Do nich dopłynie glikol o tak niskiej temperaturze, ale pod wpływem sprężania i rozprężania wzrośnie ona do 40 stopni i ogrzeje wodę – tłumaczy Łukasz Pokora, kierownik robót sanitarnych, instalacyjnych i klimatyzacyjnych.

W ten sposób ciepło pójdzie na ogrzewanie podłogowe pomieszczeń, wentylację grzewczo-chłodzącą hali, klimatyzację i podgrzanie wody w kranach.

- Zastosowaliśmy wymienniki ciepła szwedzkiej firmy Alfa Laval. Pompy ciepła pochodzą z niemieckiej firmy Stiebel Eltron, a centrale grzewczo-chłodzące są z VTS – dodaje Pokora. - Technologia zastosowana przy budowie tej hali jest na wysokim poziomie europejskim.

To pierwszy obiekt w Pabianicach budowany z zastosowaniem tak nowoczesnych urządzeń. Identyczne są między innymi w Pro-logis Park w Gdyni i w Hucie Częstochowa.

- Chciałem jeszcze na dachu zamontować fotoogniwa, ale konstrukcja dachu nie jest dostosowana do takiego rozwiązania – zdradza Krasiński.

Z powodu ekologii zamontowano tutaj dwa zbiorniki o pojemności 10 metrów sześciennych wody każdy. W nich magazynowana będzie deszczówka.

- Odzyskamy w ten sposób „szarą wodę”, która posłuży do spłukiwania toalet – dodaje Pokora.

Kiedy zobaczymy, jak działają te cudeńka techniki? Do 8 października zostaną podłączone wszystkie urządzenia, ale wejdziemy tutaj na koniec listopada. Teraz są w hali układane płytki.

Halę buduje Starostwo Powiatowe za 5,5 miliona zł. Z powodu zastosowania ekologicznych technologii, Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska dał dotację: 962.252 zł. Kolejne 1,7 miliona złotych dostaniemy z Ministerstwa Sportu i Turystyki.

 

Hala powstaje przy II Liceum Ogólnokształcącym przy ul. św. Jana. W całym budynku może przebywać w sumie 1.435 osób. Będą tutaj salki fitness, siłownia i sala widowiskowo-sportowa z widownią na 500 osób. Na ścianie ma zostać zamontowana ścianka wspinaczkowa.