Kwitnie zimą i na wiosnę, a liście wyrastają z cebul przed lub równocześnie z kwiatostanami. Rosną one w licznych polskich domach już od wielu pokoleń, ale warto zerknąć do sklepów ogrodniczych i kupić sobie jakąś nowszą odmianę. Przewyższają one te dawniejsze nie tylko okazałością kwiatostanów i ich liczbą, ale barwami wcześniej nieznanymi u tych roślin. Mogą być białe, różowe, pomarańczowe i czerwone w różnych odcieniach, a ostatnio nawet żółte. Starsze odmiany miały kwiatostany podobne do gwiazdy, nowsze są okrąglejsze w zarysie. Bywają nawet pełnokwiatowe. Odmiany przeznaczone do uprawy doniczkowej tworzą krótsze łodygi kwiatostanowe i z jednej cebuli wyrasta ich więcej niż jedna.

Kupić cebule czy już kwitnącą roślinę?

Kwitnący Amarylis jest na pewno wygodniejszy, ale nie sprawi tyle satysfakcji, co doprowadzenie do kwitnienia samej cebuli. Wybierając taką zwróćmy uwagę, by była dostatecznie duża i mierzyła co najmniej 20 cm w obwodzie. Powinna też mieć mięsiste, niezaschnięte korzenie. Tutaj można nabyć przez Internet duże i zdrowe cebule amarylis, hipeastrum.

Sadzone w styczniu zakwitną po ok. 40 dniach. Zaleca się użycie dostatecznie dużych doniczek i dobrej, żyznej ziemi. Przed sadzeniem z cebuli usunąć trzeba obumarłe korzenie, a na dnie doniczki położyć warstwę drenującą ze żwiru lub skorup z tłuczonych doniczek. Potem sadzimy cebulę w ten sposób, by 2/3 jej wysokości wystawało nad powierzchnię ziemi. Tak przygotowaną doniczkę stawiamy w miejscu jasnym i ciepłym. Szczególnie przydatnym może być parapet podgrzewany od spodu grzejnikiem. Wzrostowi hipeastrum sprzyja wtedy temperatura 20-22 stopni C. Rośliny chronić trzeba przed przechłodzeniem w czasie wietrzenia mieszkania. Już spadki temperatury do 10 stopni C mogą okazać się szkodliwe. Na początku pędzenia hipeastrum podlewamy bardzo oszczędnie. Dopiero gdy pojawią się kwiatostany, a po nich liście, podlewamy coraz obficiej i można rozpocząć nawożenie.