Wykonawca przejął teren, który przez ostatnie lata służył jako parking. Metalowe ogrodzenie postawiono wokół placu w miniony czwartek.

Pierwszym etapem rewitalizacji było wyburzenie pomnika Bojowników o Wyzwolenie Narodowe i Społeczne. Przez najbliższe tygodnie potrwają prace przygotowawcze oraz rozbiórkowe. W sierpniu mają zacząć się prace instalacyjne. Równolegle będą działali tu archeolodzy, na terenie wskazanym przez Wojewódzkiego Konserwatora Ochrony Zabytków, czyli po stronie kościoła św. Mateusza.

- Jestem ciekaw, ile eksponatów uda nam się z tego miejsca wydobyć - powiedział podczas piątkowej konferencji prezydent Grzegorz Mackiewicz. - Nie ukrywam, że decyzja konserwatora zabytków jest dosyć ambitna, żebyśmy dosyć głęboko sprawdzili, co się pod płytą rynku znajduje. Więc przed nami długi etap prac archeologicznych.

Jak dodał prezydent, można spodziewać się kolejnych śladów dawnego cmentarza. Szczątki, które znaleziono podczas remontu ul. Warszawskiej, nie zostały jeszcze pochowane.

- Czekamy na wszelki wypadek, gdyby znaleziono kolejne trumny, a jest to bardzo prawdopodobne.

Kolejnym etapem przebudowy będą roboty nawierzchniowe, drogowe oraz zagospodarowywanie terenu.

Według projektu na Starym Rynku będzie m.in. 1.800 m kw. zieleni, w tym ponad 100 nowych drzew, miejsca rekreacyjne, miejsca na pawilony gastronomiczne, przenośna scena, ławki z podcieniami, fontanna, toaleta i zegar słoneczny. O szczegółach inwestycji pisaliśmy TUTAJ. Oprócz płyty rynku przebudowana zostanie droga zachodnia. Docelowo projekt zagospodarowania Starego Rynku obejmuje również pozostałe drogi przylegające do placu oraz teren przy pomniku Legionisty i plac przed kościołem św. Mateusza. Koszt inwestycji (zaprojektowanie i wybudowanie) to 7,3 mln złotych, z czego 4,5 mln zł to dofinansowanie przyznane miastu z programu Polski Ład.