- Przygotowujemy się do technicznego zakończenia remontu tramwajowego na 30 czerwca. W związku z tym rozpoczniemy kolejny duży projekt, czyli rewitalizację Starego Rynku – powiedział prezydent Grzegorz Mackiewicz podczas środowej konferencji. - To, co będzie najtrudniejsze, to sprawa archeologii. Wiemy, jak wyglądała sytuacja na przebudowie trasy tramwaju, więc spodziewamy się, że może i tu być dużo znalezisk. Czas pokaże, co tam się pojawi.

Projekt rewitalizacji czeka na zaopiniowanie przez Wojewódzkiego Konserwatora Ochrony Zabytków i uzyskanie pozwolenia na budowę.

Ze starówki zniknie tymczasowy parking, który jest zlokalizowany na płycie. Teren zostanie przekazany wykonawcy doprowadzenia prac najprawdopodobniej z początkiem wakacji.

- Doskonale wiemy, że parking bywa zapełniony w stu procentach. Czekamy do momentu, kiedy oddamy ulicę Warszawską i Zamkową z docelowymi miejscami parkingowymi.

Pierwotną wersję przebudowy starówki przedstawiono na początku 2022 roku. Po jej publikacji, mieszkańcy mieli okazję wypowiedzieć swoje zdanie na temat projektu. Uwag nie brakowało.

- W związku z tymi opiniami zmieniliśmy trochę naszą koncepcję – mówi Grzegorz Mackiewicz.- Główny zarys komunikacyjny i główne funkcje pozostały jednak takie same.

Najważniejszym postulatem pabianiczan było więcej zieleni.

- Dołożyliśmy jej od strony południowej. Zostały przesunięte ścieżki, ale trochę kosztem ławek, które też przesunięto. Drugi, nowy pas zieleni będzie od strony wschodniej. Cały teren zielony będzie obejmował około 30 procent całego placu.

W projekcie są 132 nowe drzewa, a także krzewy/byliny i trawa na powierzchni ok. 2815 m kw. Większość pojawi się na samym placu - 111 nowych drzew oraz ok. 1800 m kw. pod krzewy/byliny i trawnik. Dodatkowo, w sąsiedztwie fontanny, stanie konstrukcja pergoli obsadzona pnącymi roślinami, które oprócz walorów dekoracyjnych osłonią ławki przed słońcem. Oprócz urządzonej zieleni pojawią się przesuwne donice z kwiatami. Projektanci zadbali również o nawodnienie terenu poprzez zbieranie i ponowne wykorzystanie deszczówki. Wszystkie spadki wody opadowej na rynku będą skierowane na duże połacie zieleni.

- Pomysł ten sprawdza się przy amfiteatrze w parku Wolności. Woda, która spływa z amfiteatru jest absorbowana bezpośrednio do gleby.

Kolejnym uwzględnionym postulatem mieszkańców były udogodnienia dla osób niepełnosprawnych.

- Było to już uwzględnione w pierwszej koncepcji, ale zostało rozszerzone. Plac w części pokryty kostką odzyskaną z ulicy Zamkowej przecinać będą trakty z gładką nawierzchnią, wzdłuż płyty oraz w poprzek. Ułatwi to poruszanie się osobom niepełnosprawnym i rodzicom z dziećmi w wózkach.

Na Starym Rynku będzie dodatkowe oświetlenie, ławki, wodopoje dla zwierząt i stojaki na rowery (z dwóch stron). O 8 kamer zostanie rozszerzony w tym miejscu monitoring miejski.

W północnej części zaprojektowano pięć drewnianych pawilonów na usługi handlowe. Od strony południowej – strefę gastronomiczną ze stolikami na zewnątrz, od zachodniej - miejsca parkingowe i publiczną (płatną) toaletę wyposażoną w przewijak.

Przewidziane jest miejsce pod różnego rodzaju eventy, gdzie może być ustawiona przenośna scena wykorzystana do organizowania małych festynów i koncertów w plenerze.

Przy północno-zachodnim wejściu na rynek stanie zegar słoneczny (gnomon) oraz tablice z informacjami na temat historii Pabianic i wyburzonego Pomnika Bojowników o Wyzwolenia Społeczne i Narodowe.

Do aranżacji przestrzeni na rynku wykorzystane będą m.in. drewniane mobilne meble miejskie (niskie siedziska i donice), które można dowolnie zestawiać.

Układ drogowy wokół pozostanie bez zmian, ale z ruchem jednokierunkowym.

- Wyniesienia na przejściach dla pieszych spowodują spowolnienie ruchu, tak, byśmy mogli bezpiecznie spędzać czas na Starym Rynku – dodał wiceprezydent Marek Gryglewski.

Łączny koszt inwestycji (zaprojektowanie i wybudowanie) to 7,3 mln zł. 4,5 mln zł wynosi dofinansowanie przyznane miastu z programu „Polski Ład”. Termin zakończenia prac to pierwsza połowa przyszłego roku.

- Mamy nadzieję, że prace archeologiczne zaskoczą nas w jak najmniejszym stopniu i remont będzie przebiegał według harmonogramu – dodał przedstawiciel firmy Remondis, która wygrała przetarg.

Pierwszym elementem zmian na Starym Rynku było usunięcie pomnika Bojowników o Wyzwolenie Społeczne i Narodowe w grudniu 2022 r.