ad

Każdy z czworonogów, zanim rozpocznie służbę w policji, przechodzi specjalistyczne przeszkolenie w Zakładzie Kynologii Policyjnej w Sułkowicach. Na tym jednak nie kończy się ich nauka. Psy są szkolone przez cały okres służby przez swoich przewodników. Ich umiejętności są weryfikowane nie tylko podczas testów, ale również w codziennej pracy.

Pies pracujący w policji musi być wyjątkowo odporny na stres i bezwarunkowo posłuszny swojemu przewodnikowi. Musi umieć pokonywać przeszkody oraz kontynuować pościg pomimo niesprzyjających warunków. Te cechy również są weryfikowane podczas zajęć kontrolnych.

W tym roku testy odbywały się pomiędzy 13 a 15 listopada na terenie Oddziału Prewencji Policji w Łodzi przy ulicy Pienistej. Kontroli poddano 30 psów z całego województwa łódzkiego. Wśród nich był Ares z pabianickiej komendy. To pies patrolowo-tropiący.

Czworonożny funkcjonariusz przeszedł pozytywnie atestację. Ma również na swoim koncie sukcesy. We wrześniu br. wpadł na trop pijanego kierowcy, który po spowodowaniu kolizji drogowej uciekł z miejsca zdarzenia.

Zobacz: W starciu z Aresem nie miał szans. Nowe fakty w sprawie w Jerwonicach

Ares do Pabianic trafił z Płocka. Pochodzi z tej samej hodowli, z której psy grające w serialu „Komisarz Aleks”.

Psy policyjne, w zależności od stanu zdrowia, mogą pełnić służbę 9-10 lat. Podobnie jak ludzie, gdy chorują, dostają zwolnienie lekarskie.