Egzaminy rozpoczęły się punktualnie o 9.00 w poniedziałek, 5 maja. W Zespole Szkół nr 3 większość wybrała "Potop". 

- Liczyłam na coś innego - mówi Dorota Jurek. 

- Wybrałam "Potop", bo wiedziałam na ten temat więcej. Był jeszcze tekst źródłowy o miłości. Trudny - twierdzi Małgorzata Grębosz, uczennica ZS 3. 

- Dla mnie łatwiejsze było "Wesele". Zobaczymy jaki będzie efekt - dodaje Klaudia Lefik. 

Przystępujący do egzaminu rozwiązują testy opracowane przez Centralną Komisję Egzaminacyjną. Następnie ich prace zostaną zakodowane. Sprawdzać je będą egzaminatorzy z okręgowych komisji egzaminacyjnych. Podobnie będzie podczas egzaminów pisemnych z innych przedmiotów. 

- Wszystko przebiegło zgodnie z planem - dodaje Hanna Grącka, dyrektor ZS 3.  - Wielu uczniów wychodziło przed czasem. 

Najwięcej maturzystów jest w I Liceum Ogólnokształcącym – 164. W II LO jest ich 155. Z zespołów szkół najwięcej maturę pisało w „dwójce” - 118, dalej w „trójce” - 85, a w „jedynce” - 59. Większość zdawała poziom podstawowy. Rozszerzenie z języka polskiego wybrało 54 maturzystów z II LO, 38 z I LO, 8 z ZS nr 2 i jedna osoba z ZS nr 3. Więcej osób wybrało rozszerzenie z matematyki.

Wśród języków obcych największą popularnością cieszy się język angielski. Niemiecki najwięcej osób zdaje z ZS nr 2 – 19. Trzy osoby zdają język rosyjski. Ten egzamin czeka maturzystów w środę. Na tym skończy się matura pisemna, obowiązkowa dla każdego. Potem będą egzaminy ustne i pisemne z przedmiotów dodatkowych. W Pabianicach najwięcej osób wybrało fizykę – 124. Dużą popularnością cieszą się: biologia, geografia i chemia. Mniej osób niż zwykle wybrało wiedzę o społeczeństwie. Pojedyncze osoby będą zdawały maturę z historii sztuki, informatyki, włoskiego i hiszpańskiego.