AKTUALIZACJA

O 17.00 na ul. Zamkową przyjechali saperzy. Zabrali ładunek. Ulica jest już przejezdna.

***

Na remontowanym odcinku ulicy Zamkowej - pomiędzy ul. Narutowicza, a Bagatela zablokowano ruch pieszych i pojazdów. Policja odgrodziła miejsce budowy taśmą.

Podczas prac, drogowcy znaleźli w ziemi niewybuch. To, według wstępnej oceny, bomba lotnicza o wadze ponad 50 kg i około metra długości. Miejsce znaleziska zasłonięte zostało plandeką.

podczas prac związanych z remontem torowiska znaleziono pocisk lotniczy pochodzący z czasów II wojny światowej Życie Pabianic

Na miejscu są m.in.: wykonawca remontu tramwajowego, prezydent Grzegorz Mackiewicz i wiceprezydent Marek Gryglewski. W drodze są saperzy z jednostki z Tomaszowa Mazowieckiego. O dalszym losie znaleziska zdecydują oni. Władze miasta nie wykluczają, że może zapaść decyzja o ewentualnej ewakuacji mieszkańców. Na ten moment muszą wyznaczyć teren, gdzie saperzy mogliby zdetonować ładunek, jeśli zajdzie taka potrzeba.

Prace drogowe na dziś również zostały wstrzymane. 

To nie jedyne znalezisko na remontowanej drodze. W ulicy Warszawskiej (przy 3 Maja), drogowcy znaleźli groby. Szacuje się, że jest to około 15 trumien.

W przyszłym tygodniu archeolog będzie prowadził w tym miejscu prace wykopaliskowe. Nie zatrzymają one jednak na długo remontu. Potrwać mogą ok. tygodnia. Na innych odcinkach prace będą wznowione.

Tam, gdzie dziś biegnie ulica Warszawska i jej północny chodnik, dwa wieki temu był rozległy cmentarz katolicki – największy w Pabianicach. Cmentarny plac sięgał od dzisiejszej ulicy 3 Maja aż za skrzyżowanie z ulicą Kapliczną (wtedy jeszcze nie miała nazwy).

Warszawska trumny Zycie Pabianic