Po pierwsze, od 1 lipca 500 zł rodzice dostaną pieniądze na każde dziecko, które nie ukończyło 18. roku życia, a nie tylko na drugie i kolejne. Powód? Kryterium dochodowe przestało się liczyć, dlatego nie są potrzebne informacje o zarobkach rodziny.

Po drugie, złożenie wniosku o 500 plus można połączyć z wnioskiem o 300 plus (na wyprawkę szkolną).

Po trzecie, wnioski o przyznanie świadczenia na nowych zasadach można składać od 1 lipca tylko elektronicznie – poprzez bankowość elektroniczną, portal Emp@tia lub portal PUE ZUS. Od 1 sierpnia wnioski można to zrobić osobiście – w MCPS-ie przy ul. św. Jana 10 (oficyna, II piętro, pok. 2). Będzie można je też wysłać listownie – zwykłą pocztą na adres MCPS, Pabianice 95-200, ul. Gdańska 7.

Kiedy trafią do nas pieniądze? Prawdopodobnie z kilkumiesięcznym opóźnieniem. Oczywiście kwoty za poprzednie miesiące będą wyrównane.

 

Składając wniosek, zadaj o bezpieczeństwo

Jeśli składamy wniosek przez Internet, korzystajmy tylko z zaufanych i oficjalnych stron internetowych, czyli portalu Empatia, PUE ZUS lub z portalu swojego banku. Upewniajmy się, że połączenie jest objęte szyfrowaniem. Jak to zrobić? Zwracajmy uwagę na to, czy w pasku adresu jest zielona kłódka i napis https:// Ignorujmy maile i komunikaty, które nakłaniają nas do szybkiego działania, oferują natychmiastową pomoc w złożeniu wniosku – taki typ wiadomości zwykle okazuje się oszustwem. Nie klikajmy w podejrzane linki, nie otwierajmy załączników, na które nie czekaliśmy.

Bezpieczeństwo w 10 krokach

  1. Wypełniając wniosek w programie „Rodzina 500+”, zwróć uwagę, z jakich stron korzystasz. Wybieraj tylko zaufane strony – np. serwis transakcyjny swojego banku, oficjalną stronę Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, serwis Emp@tia, rządową stronę GOV.pl.
  2. Uważaj na strony, do których zostałeś odesłany, np. poprzez wyszukiwarkę internetową, portal społecznościowy lub tablicę ogłoszeń. To tam często podsuwane są strony, które będą chciały wyłudzić Twoje dane.
  3. Pamiętaj, że złożenie wniosku w programie „Rodzina 500+” jest bezpłatne. Nie korzystaj więc z usług odpłatnie oferujących pomoc. Bądź wyczulony na prośby o przelew weryfikujący tożsamość. Jeżeli robisz to przez serwis transakcyjny, uważnie sprawdzaj autoryzowane operacje.
  4. Zawsze korzystaj z zaufanego komputera. Najlepiej, aby był to komputer, który należy do ciebie i nikt poza tobą nie ma do niego dostępu.
  5. Komputery w miejscach publicznych – np. w kafejkach internetowych lub udostępniane w bibliotekach, klubach i innych podobnych miejscach są bardziej narażone na instalację złośliwego oprogramowania.
  6. Komputer powinien mieć zaktualizowany system operacyjny, z najnowszymi łatami bezpieczeństwa oraz program antywirusowy, z najnowszymi definicjami złośliwego oprogramowania. Jeśli uważasz, że nie masz odpowiedniej wiedzy do sprawdzenia stanu zabezpieczeń swojego komputera, poradź się bardziej doświadczonej osoby.
  7. Pamiętaj, że używanie oprogramowania pochodzącego z niezaufanych źródeł zwiększa ryzyko wystąpienia ataków.
  8. Zwróć uwagę, czy połącznie, z którego korzystasz, jest bezpieczne i szyfrowane. W przeglądarce internetowej oznaczone jest symbolem kłódki, a adres wyświetla się z protokołem https. Przy kłódce często znaleźć można również nazwę wystawcy lub właściciela certyfikatu – np. nazwę twojego banku.
  9. Uważnie przyglądaj się odwiedzanym stronom. Każda niestandardowa sytuacja, ikona, grafika powinny wzbudzić twoją nieufność. Jeśli masz wątpliwości – np. związane ze stroną bankową – zadzwoń do banku i zapytaj, czy coś się zmieniło.

10. Sprawdź dokładnie adres strony, z której korzystasz. Oszuści często tworzą kopie popularnych witryn. Ich nazwy są bardzo podobne i mogą różnić się nieznacznie od tych prawdziwych. W adresie strony może zostać dodany dodatkowy znak, litera lub cyfra.