Poświęcenia dokonał ksiądz Ryszard Stanek, dziekan dekanatu pabianickiego. Uczniowie i dyrekcja szkoły ucałowali nowy sztandar, który będzie im służył przez kolejne lata.

- Dla nas to ogromna wartość. Sztandar nas jednoczy i prowadzi. Jest z nami na wszystkich uroczystościach i ważnych wydarzeniach w szkole - mówi Julia Rusinkiewicz, uczennica ZS3 z pocztu sztandarowego.

- Jesteśmy uczniami klasy maturalnej i na zakończenie przyszło nam uczestniczyć w tak ważnej uroczystości. Teraz przekazujemy poświęcony sztandar naszym młodszym kolegom. Na pewno będą o niego dbać i go godnie reprezentować - dodaje Weronika Grzybek, maturzystka z ZS3 z pocztu sztandarowego.

W uroczystości poświęcenia udział wzięły 3 składy pocztu sztandarowego: Igor Zochniak, Sandra Janeczek i Weronika Grzybek, Dawid Kardas, Karolina Cieciorowska i Weronika Bolonek, Mateusz Pietrzak, Julia Rusinkiewicz i Kinga Kisiel. Życzenia młodzieży szkolnej, nauczycielom i pracownikom szkoły złożył dziekan dekanatu pabianickiego.

- Żeby ten sztandar był znakiem jedności a także budowania swojego czlowieczeństwa. Żeby się to opierało na Bogu, honorze i ojczyźnie - mówił ksiądz Stanek.

Zgromadzonych na mszy świętej powitał ksiądz Paweł Kutynia, proboszcz parafii św. Mateusza. Mówił o wolności.

- Wolność od nas zależy i do nas należy. Rok 1914 to rok, w którym widzimy nowego ducha narodu polskiego. Musimy spojrzeć na te wydarzenia z przeszłości. Dzisiaj, gdy patrzymy na tę rzeczywistość, która przed nami stoi to widzimy wiele wyzwań. Miłość do ojczyzny łączy nas, tak jak mówił Jan Paweł II. Te słowa muszą się stać naszą rzeczywistością - mówił ksiądz.

Potem uroczystości przeniosły się przed Pomnik Niepodległości. Tam okolicznościowe przemówienia wygłosili: prezydent Grzegorz Mackiewicz i starosta Krzysztof Habura.

Tradycyjnie odbył się apel pamięci przygotowany przez harcerzy z hufca ZHP Pabianice. Wśród nich byli przebrani w mundury członkowie Związku Piłsudczyków.

11 listopada

Na koniec delegacje złożyły kwiaty przed pomnikiem.