Drożej za prąd i gaz

Z podwyżkami rachunków za energię musimy się liczyć już od stycznia. Stawki za prąd rosną średnio o 37 proc. Według Urzędu Regulacji Energetyki łączny średni wzrost rachunku statystycznego gospodarstwa domowego wyniesie ok. 24 proc. w stosunku do roku 2021.

17 grudnia 2021 r. prezes URE zatwierdził też nowe taryfy na sprzedaż gazu dla PGNiG Obrót Detaliczny oraz na dystrybucję tego paliwa dla Polskiej Spółki Gazownictwa. Stawka taryfy za paliwo gazowe rośnie o około 83 procent. Rachunki za gaz odbiorców domowych w 2022 roku wzrosną o 54 proc.

Drożej za śmieci

34 zł od osoby miesięcznie. To stawka obowiązująca w naszym mieście za odbiór odpadów komunalnych.

Wyższy podatek od nieruchomości

Od 1 stycznia 2022 r. obowiązują wyższe maksymalne stawki podatku od nieruchomości. Ostateczna decyzja, dotycząca podwyżki podatku od nieruchomości, należy do gminy, natomiast stawka nie może być wyższa niż ta maksymalna, określona przez ministra finansów dla danej grupy budynków lub gruntów. W Pabianicach podniesiono je w październiku 2021 r. i np. od budynków lub ich części: a) mieszkalnych to 0,89 zł od 1 m kw. powierzchni użytkowej, a związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej oraz od budynków mieszkalnych lub ich części zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej to 25,74 zł od 1 m kwadratowego.

Wyższa opłata za psa

Ministerstwo Finansów zwiększyło maksymalną stawkę do 135 zł rocznie. Dla porównania w 2020 r. górny limit tej opłaty wynosił 125,40 zł. Ostateczna decyzja o jej wysokości zależy od radnych. Nasi nie zmienili jej wysokości. Płacimy jak poprzednio, 40 zł.

Droższy dymek

Od stycznia 2022 roku za paczkę papierosów zapłacimy o ok. 30 groszy więcej.

Więcej za alkohol

Od stycznia 2022 roku za piwo 0,5 l płacimy o około 6 groszy więcej, cena 0,5 l wódki wzrośnie o ok. 1,50 zł, a wina (0,75 l) o około 16 groszy.

Więcej punktów karnych

Maksymalnie 15 punktów karnych dostaniemy w przypadku 12 wykroczeń: – m.in. wyprzedzania na przejściu dla pieszych i przejazdach rowerowych lub bezpośrednio przed nimi, omijania auta, które zatrzymało się, by ustąpić pierwszeństwa pieszym, przekroczenie dopuszczalnej prędkości o więcej niż 50 km/h oraz kierowanie pojazdem po spożyciu alkoholu lub w stanie nietrzeźwości.

13 punktów karnych otrzymamy, jeśli przekroczymy dopuszczalną prędkość o więcej niż 40 a mniej niż 50 km/h.

10 punktów dostaniemy w przypadku przekroczenia dopuszczalnej prędkości od 31 do 40 km/h, zawracania na autostradzie lub drodze ekspresowej lub wjazdu na przejazd kolejowy bez możliwości opuszczenia go.

Wzrosła wysokość mandatów

Wyprzedzanie na przejściach dla pieszych grozi mandatem w wysokości 1,5 tys. zł, a w warunkach recydywy nawet 3 tys. zł. Za jazdę po spożyciu alkoholu zapłacimy 2,5 tys. zł.

Za jazdę po alkoholu zapłacą także użytkownicy hulajnóg. W ich przypadku kara wyniesie 1 tys. zł, podobnie zresztą jak w przypadku rowerzystów.

Wyższe kary za brak OC

Właściciele aut osobowych za brak ważnej polisy OC dłuższy niż 14 dni zapłacą dwukrotność pensji minimalnej, czyli 6.020 zł. Jeśli przerwa w ważności polisy OC będzie wynosiła od 4 do 14 dni, opłata wyniesie 3.010 zł, a za maksymalnie 3 dni przerwy w ważności polisy trzeba zapłacić 1.204 zł.

Właściciele motocykli za brak ważnych polis OC będą płacić odpowiednio 1.003 zł, 502 zł i 201 zł, z kolei właściciele samochodów ciężarowych zapłacą odpowiednio 9.030 zł, 4.515 zł oraz 1.806 zł.

Punkty karne = droższe ubezpieczenie auta

Firmy ubezpieczeniowe mają wgląd do bazy Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców, a co za tym idzie, stawki ubezpieczeń będą połączone z historią wykroczeń. Nie tylko stłuczki, ale także punkty karne będą wpływały na wyższą stawkę ubezpieczenia.

Płaca minimalna w górę

Od 1 stycznia rośnie pensja minimalna. Pracownicy zatrudnieni na umowie o pracę nie mogą zarabiać mniej niż 3.010 zł brutto, czyli 2.364 zł, to jest o 302 zł na rękę więcej niż w 2021 roku.

W górę poszła stawka godzinowa – obowiązująca na umowach-zlecenie. W 2022 r. wynosi 19,70 zł (było 18,30 zł).

Nowe zasady wypłaty zasiłków chorobowych

W 2021 r. okres zasiłkowy trwał 182 dni i na tyle można było w ciągu roku brać płatne zwolnienia lekarskie. Ale był na to sposób: wystarczyło na jeden dzień wrócić do pracy, a kolejnego dnia wziąć nowe zwolnienie lekarskie, już na inną chorobę, i tak płatne L4 można było ciągnąć cały rok.

Od 1 stycznia 2022 r. każda niezdolność do pracy spowodowana tą samą czy inną przyczyną jest liczona do jednego okresu zasiłkowego. Czyli płatne L4 będzie można wziąć maksymalnie na 182 dni. By dostać kolejny zasiłek, musi upłynąć 60 dni.

Uwaga, zmiany te nie dotyczą kobiet w ciąży i osób chorujących na gruźlicę. Tu okres zasiłkowy – jak teraz – trwać będzie 270 dni.

Wyższy zasiłek za pobyt w szpitalu

Kiedy trafisz do szpitala, otrzymasz wyższe chorobowe. Za czas pobytu w szpitalu wynosi 80 proc. pensji.

Krótszy zasiłek na bezrobociu

Jeśli ktoś straci pracę, będzie pobierał zasiłek chorobowy przez 91 dni (było 182 dni). Przez taki czas po rozwiązaniu umowy o pracę przysługuje płatne L4.