13 września prezydent Grzegorz Mackiewicz, jego zastępczyni Aleksandra Jarmakowska oraz Piotr Adamski, dyrektor MOSiR-u oprowadzili pabianickie media po wnętrzach nowego obiektu. Korzystać z niego będą Klub Sportów Wodnych, Retmanat Drużyn Wodnych Hufca ZHP oraz Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji.

- Centrum powstało w odpowiedzi na oczekiwania mieszkańców. Pamiętamy, ile osób domagało się lepszych warunków dla uprawiania żeglarstwa w Pabianicach – mówił podczas spotkania Grzegorz Mackiewicz. - Obiekt, w którym funkcjonował do tej pory pabianicki klub żeglarski, jest w opłakanym stanie. Retmanat hufca ZHP był kilkukrotnie przenoszony, tak aby miał w miarę sensowne warunki, ale to wciąż nie było to, czego oczekiwaliśmy.

Również pracownicy MOSiR-u nie mieli swojego miejsca oraz magazynów. W ich miejscu wybudowano plac wodny. 

Nowy obiekt składa się z trzech części. Ma 1123 m kw. powierzchni. Są w nim sale do spotkań dla stowarzyszeń żeglarskich, pomieszczenia szkutni z zapleczem, magazynowe oraz miejsce postojowe dla łódek pod wiatą. Dla wypoczywających na terenie Lewityna będzie ogólnodostępna toaleta oraz taras widokowy. Teren wokół zagospodarowano na miejsca parkingowe i plac manewrowy dla łódek.

Wielkie otwarcie szkutni na Lewitynie

Jak podkreślił prezydent, zainteresowanych sportami wodnymi w naszym mieście jest wielu.

- Aktywnych działaczy jest około 600. Osób, które chciałyby zacząć rozwijać swoje zdolności zdecydowanie więcej - dodał. - Czas pokaże. W obu klubach jest duża determinacja, by szkolić młodzież i by to miejsce było aktywne. Wiemy, że tutejszy akwen nie nadaje się dla dużych jednostek, tylko dla małych, które służą do ćwiczeń.

Wielkie otwarcie szkutni na Lewitynie

Pabianickie Centrum Sportów jest kolejną inwestycją sportowo-rekreacyjną wybudowaną w ostatnim czasie, obok bieżni lekkoatletycznej na stadionie i wielofunkcyjnej hali przy SP 13 na terenie PTC. Koszt jego budowy to 5,4 mln zł. Dofinansowanie z Rządowego Programu Inwestycji Lokalnych wynosi 2,9 mln zł, 2,5 mln zł to wkład własny miasta. Jak dowiedzieliśmy się od Piotra Adamskiego, trwają negocjacje z wykonawcą w sprawie niedotrzymania terminu ukończenia inwestycji.

- Wykonawca wystąpił o waloryzację kontraktu, która została przyjęta przez prezydenta i Radę Miejską. Warunkiem było dotrzymanie terminu ukończenia prac, z którego wykonawca się nie wywiązał. Zostały naliczone kary umowne - wyjaśnił dyrektor MOSiR-u.

Pod uwagę brane jest również sądowne rozstrzygnięcie sporu.

Otwarcie Pabianickiego Centrum Sportów Wodnych będzie połączone z dwudniowym piknikiem w Lewitynie - 23 i 24 września. Na sobotę zaplanowano m.in. konkursy z nagrodami, animacje i dmuchańce dla dzieci. Zagrają zespoły Męski Punkt Widzenia (godz. 16.00) i Tortuga (godz. 17.30). Przez weekend będą organizowane również regaty na Lewitynie dla uczestników w wieku od 6 do 18 lat.