Dni Pabianic, rajdy rowerowe i piesze, „wskrzeszenie” pomnika Legionisty i pamiątkowe tablice znanych pabianiczan – to osiągnięcia Towarzystwa Przyjaciół Pabianic.

Przyjaciele miasta, jak siebie nazywają, spotkali się w Młodzieżowym Domu Kultury w ubiegły piątek. Średnią wieku zebranych mocno zawyżali „artyści” umilający podniosłe chwile. Był hymn o Pabianicach w wykonaniu młodych piosenkarek: Martyny, Karoliny i Natalii. Słowa piosenki o codzienności w naszym mieście napisała uczennica I LO, Natalia Kotowska, a muzykę skomponował instruktor z MDK-u, Łukasz Szatkowski.

Wcześniej jednak prezes TPP Jolanta Pusz przypomniała zebranym historię powstania towarzystwa, a w filmowym skrócie zobaczyliśmy ją na slajdach.

Przerwę między kolejnym punktem programu wykorzystał ksiądz Ryszard Olszewski, proboszcz parafii św. Maksymiliana, który - jak się wyraził - „ochrzcił” jubileusz i gratulował działalności. Śpieszył się na mszę świętą w kościele, którą miał prowadzić w intencji ofiar katastrofy smoleńskiej w kolejną miesięcznicę tego wydarzenia.

- W najbliższą niedzielę o godz. 9.30 odprawię msze za byłych i obecnych członków towarzystwa – zapowiedział ksiądz Ryszard. - Przyjmujcie ten dar ode mnie.

Potem przyszedł czas na odznaczenia i honory.

Towarzystwo wystąpiło do Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego o Złote Odznaczenia Zasłużony dla Kultury Polskiej dla pięciorga pabianiczan. Otrzymali je:

Andrzej Furman – biznesmen i mecenas sztuki, który od lat wspomaga hojnie odnowę pabianickich zabytków, Zamku, kościoła św. Mateusza, a obecnie zajmuje się rewitalizacją fabryki wełny.

Zbigniew Gajzler – producent, scenarzysta, reżyser filmów dokumentalnych. Twórca takich obrazów jak „Sarid”, „Maestro”, „Sybiracy”, „Olimpijczyk”.

Anna Lewkowska – dziennikarka i pisarka. Autorka książek dla dzieci i dokumentalistka polskich cmentarzy na Kresach Wschodnich dawnej Rzeczpospolitej.

Sławomir Łuczyński – satyryk, laureat 100 nagród na konkursach międzynarodowych i krajowych. Jego prace są w muzeum historii sztuki w Paryżu.

Zygmunt Szmidt – nauczyciel geografii z I LO, przewodnik i pilot wycieczek. Wykładowca Uniwersytetu III wieku. Nagrodzony medalem Nauczyciel Kraju Ojczystego.

Towarzystwo Przyjaciół Pabianic nie zapomniało o swoich prezesach. Pamiątkowymi plakietkami uhonorowano: Wandę Lelonek, Alicję Dopart, Annę Teodorczyk i Adama Marczaka.

Zebrani mieli okazję zobaczyć, jak przy takich okazjach dobre wychowanie bierze górę nad animozjami. Prezydent Zbigniew Dychto osobiście wręczył plakietkę Adamowi Marczakowi. Sam też dostał plakietkę i tytuł Honorowego Członka TPP.

Za wieloletnią współpracę i pomoc w działaniach TPP uhonorowano: Andrzeja Furmana, Janusza Jantonia, Tadeusza Dardasa, Floriana Wlaźlaka, Krzysztofa Haburę, Jerzego Błochowiaka, Pawła Winiarskiego, Sławomira Szczesio, Piotra Macha.