ad

15 października 1978 roku Marek Kotański otworzył pierwszą placówkę dla uzależnionych w Głoskowie koło Garwolina. Stowarzyszenie „Granica”, które w Pabianicach działa już 24 lata, obrało Kotańskiego za patrona i nosi jego imię. 15 października 2008 roku stworzyło Aleję Trzeźwości na terenie placówki przy ul. Granicznej.

Aleja to 25-metrowy odcinek od pamiątkowej tablicy Marka Kotańskiego do ogromnej drewnianej rzeźby Jezusa z Rio (rzeźba została zdemontowana, bo korniki zjadły ją od środka) na granicy działki, który jest wyłożony kostką i otoczony kamiennymi donicami.

Każda osoba, która ma na koncie co najmniej rok abstynencji, może posadzić swój „świerk trzeźwości” - symbol nowego zdrowego życia. Przy świerkach umieszczone są niezniszczalne tablice z nazwiskiem, datą posadzenia drzewka oraz okresem trwania w abstynencji.

– Z satysfakcją informujemy, iż przez 16 lat istnienia Alei ludzie wychodzący z nałogu zasadzili już 69 świerków – wylicza Elżbieta Skrzymowska, szefowa Stowarzyszenia. – Są to osoby pochodzące z Łodzi, Pabianic, Tuszyna, Rzgowa, Kolumny, a także mieszkańcy naszej placówki.

Głównym powodem powstania wspomnianej Alei jest upamiętnienie wielkich dokonań Marka Kotańskiego, twórcy Monaru i Markotu, ale również promowanie idei zdrowego życia. Życia bez alkoholu i narkotyków, na walkę z którymi poświęcił on całe życie.