Projektuje się budowę azylów drogowych (wysepek) na pasie jezdni. Po co? Bo wymuszą spowolnienie prędkości pojazdów przed przejściami dla pieszych. Kolejna zmiana to montaż pasów akustycznych pomiędzy przejściami szczególnie uczęszczanymi przez dzieci (w rejonie SP 3 i PM 13).

– Projekt zmiany organizacji ruchu na ul. „Waltera” Jankego przygotował Zarząd Dróg Miejskich w porozumieniu z policją i Strażą Miejską – informuje Aneta Klimek, rzecznik prasowy prezydenta miasta. – Zatwierdziła go komisja bezpieczeństwa i porządku przy Starostwie Powiatowym.

Nowe rozwiązania ZDM wprowadzi w tym roku etapami. Na początek, w maju ustawią azyle drogowe.

– Dodatkowo, na „Waltera” Jankego w rejonie Smugowej mogłyby powstać pierwsze w Pabianicach dwa aktywne przejścia dla pieszych – dodaje rzeczniczka.

To system zawierający elementy odblaskowe, czujniki ruchu i lampy ostrzegawcze, który umożliwia bezpieczne przejście przez jezdnię, bo informuje kierowcę o zbliżaniu się przechodnia i pozwala na wyhamowanie przed przejściem dla pieszych.

Koszt budowy oszacowano na 114.300 zł. ZDM złożył do urzędu wojewódzkiego wniosek o 100 tys. zł dofinansowania z rządowego programu ograniczania przestępczości i aspołecznych zachowań „Razem bezpieczniej”.

Ze statystyki KPP wynika, że w 2018 na „Waltera” Jankego doszło do sześciu kolizji i trzech wypadków, w których ranne zostały trzy osoby, a w 52 przypadkach ukarano kierowców za przekroczenie prędkości.

Zobacz teżPotrącenie pieszego na “Waltera” Jankego

Na brawurę kierowców i niebezpieczne przechodzenie przez jezdnię w rejonie Smugowej zwracali również uwagę mieszkańcy osiedla.