Dziś Sąd Rejonowy w Pabianicach rozpatrywał wniosek prokuratury o tymczasowe aresztowanie dwojga podejrzanych: Bożeny K. i Konrada K. (matki i syna) w sprawie o wyłudzenie wielomilionowej refundacji leków z Narodowego Funduszu Zdrowia.

Wniosek o areszt był podyktowany uzasadnioną obawą matactwa i zagrożeniem wysoką karą. Sąd nie uwzględnił wniosku prokuratury wobec znanej w Pabianicach farmaceutki. Niewykluczone, że ważną rolę odegrał w tej decyzji list poręczający podpisany przez powszechnie znane i szanowane w mieście osoby.

Konrad K. posiedzi w areszcie śledczym co najmniej dwa miesiące - jeśli do sądu nie wpłynie zażalenie i sąd nie zmieni postanowienia.

Bożena K. i Konrad K. wraz z 7 osobami zostali zatrzymani przez pabianicką policję w środę 6 marca.

9 osób (7 kobiet i 2 mężczyzn) to właściciele i kierownicy aptek z Pabianic, Łodzi i Sieradza. W aptekach tych realizowano recepty, masowo wystawiane przez aresztowanego wcześniej 55-letniego lekarza Dariusza J. – psychiatrę z Pabianickiego Centrum Medycznego. Straty (z tytułu wyłudzonych refundacji drogich leków) sięgają aż 8 milionów złotych.


ZOBACZ TEŻStrach w aptekach. Zatrzymania aptekarzy.

Jeszcze w środę po przesłuchaniu zwolniono 7 osób, a w policyjnym areszcie pozostali tylko Bożena K. i Konrad K.

– Prokuratorzy przedstawili podejrzanym kilkaset zarzutów korupcyjnych dotyczących wyłudzeń refundacji z NFZ, gdzie łączna kwota tych świadczeń wyniosła blisko 8 mln złotych. Na poczet przyszłych kar zabezpieczono 40.000 złotych oraz 90.000 złotych tytułem poręczenia majątkowego – mówi nadkomisarz Joanna Szczęsna z pabianickiej policji.

Zatrzymania to efekt prowadzonego od miesięcy śledztwa związanego z działalnością 55-letniego lekarza psychiatry, Dariusza J. W listopadzie ubiegłego roku sąd aresztował doktora, a następnie przedłużył mu areszt na kolejne miesiące. Razem z nim zatrzymana została przedstawicielka jednej z firm farmaceutycznych. Kobieta usłyszała zarzuty związane z wprowadzaniem bez zezwolenia do obrotu produktów leczniczych oraz o udział w wyłudzeniu refundacji leków. Jednak nie aresztowano jej. Sąd zastosował poręczenie majątkowe.

Aresztowanie doktora to rezultat współpracy pabianickich policjantów zwalczających przestępczość gospodarczą i korupcję z Narodowym Funduszem Zdrowia. Na polecenie Prokuratury Rejonowej został wtedy zatrzymany 55-letni psychiatra, podejrzany o wyłudzenie w latach 2013–2017 na szkodę NFZ refundacji leków psychotropowych na milionowe kwoty, poświadczanie nieprawdy w dokumentach, sprzedawanie i posiadanie bez zezwolenia produktów leczniczych, a także wywieranie presji na świadków.