To jeszcze teren budowy, ale za niecałe dwa tygodnie rozpoczną się tutaj zakupy. W sąsiedztwie bulwarów otwiera się centrum handlowo-rozrywkowe Tkalnia. Zajrzeliśmy do środka.

Główne wejście zbudowano od strony ul. Grobelnej. Po usunięciu ogrodzenia budowy przechodnie skorzystają z poszerzonego chodnika.

Do Tkalni wchodzimy obrotowymi drzwiami. Na lewo od strony wejścia znajduje się sklep Sinsay - to prawdopodobnie największy sklep tej sieci w Polsce, ma 1.200 metrów kwadratowych powierzchni.

Dalej po tej samej stronie znajdują się salony: Ryłko, Diverse, Tatuum, T-mobile i Empik. Od wejścia po prawej stronie znajdują się: 4F, Big Star, Medi Optic, 50 Style, Orange, Esotiq, House i Verona. Na środku wybudowana została konstrukcja, która tworzy pasaż lokali gastronomicznych i rozrywkowych. Tu swoje stanowiska będą mieć: Kraina Słodkości, Bubble Tea, Siejba. W pasażu zarządca przewiduje również organizację warsztatów i zabaw dla najmłodszych. Jest także scena, na której będą odbywały się cykliczne imprezy, a na co dzień będzie strefą relaksu z siedziskami, stałym dostępem do bezprzewodowego internetu i gniazdek elektrycznych do podładowania telefonu czy komputera.

Wyjście prowadzi na parking, na którym przygotowano 230 miejsc postojowych. Od tej strony będą też wejścia do kolejnych sklepów: KiK, CCC, Reserved, Martes Sport, Hebe, Smyk, Leopardus, Pepco i Media Expert oraz punktów: Itaka, 4Tel, Play. Na zewnątrz jest także budynek 4-salowego kina Helios. Do sal na piętrze poprowadzą ruchome schody.

Trwają ostatnie prace wykończeniowe. Wszystko dopinane jest na ostatni guzik, by zgodnie z planem otworzyć centrum w sobotę, 29 czerwca.

Na kino Helios trzeba będzie poczekać. Pierwszy seans planowany jest dopiero na wczesną jesień.

Jeden lokal w Tkalni zarezerwowany jest jeszcze dla gastronomii. Na razie jednak pozostaje tajemnicą, jaka dokładnie restauracja powstanie w tym miejscu.

Tkalnia może liczyć na przyjęcie w ostatni weekend czerwca tysięcy klientów. Przyciągną ich tu nie tylko promocje i rabaty w sklepach. Otwarcie będzie jedną z najhuczniejszych imprez w naszym mieście. Na parkingu centrum stanie ogromna scena. Będą tu prowadzone konkursy z nagrodami i występy. W sobotę zabawę poprowadzi Krzysztof Ibisz, a scenę do czerwoności rozgrzeje wieczorny koncert międzynarodowej gwiazdy – Danzela. W niedzielę emocje podkręcać będzie prowadząca Sylwia Kurzela. Zaplanowano też spotkanie z youtuberem Blowkiem. Oprócz tego na dzieciaki czekać będzie darmowa wata cukrowa, lizaki i balony.

Serce miasta znów zacznie bić - twierdzą twórcy centrum

Inwestorem centrum handlowo – rozrywkowego Tkalnia jest firma A&A. To pierwszy etap docelowego planu przebudowy terenu, na jakim powstaje obiekt.

- To wokół fabryk koncentrowało się życie miasta i powstawały kolejne zabudowania. Gdy one upadły, tereny w centrum miasta zostały zapomniane i zaniedbane. Chcemy ponownie je ożywić i przywrócić im dawną świetność – tłumaczy Adrian Majsterek, współwłaściciel i inwestor A&A.

Zobacz: Nie tylko Tkalnia „rośnie” nam w centrum miasta. Zobacz wizualizację inwestora

Nie są to puste słowa, bo rzeczywiście tereny pięknieją, a kolejne plany dają nadzieję na stworzenie nowego wizerunku Pabianic.

- Tak jak Manufaktura stała się wizytówką Łodzi, tak my chcemy, żeby Tkalnia wraz z Fabryką Wełny były wizytówką Pabianic. Nie da się całego miasta wyremontować. Wystarczy jednak, że skoncentrujemy się na konkretnym, reprezentatywnym obszarze, np. kwartale między ul. Zamkową i "Grota" Roweckiego i odmieni to wizerunek naszego miasta - uzasadnia.

Zarządcą Tkalni jest firma Savills Property Managemet.

Do centrum na skróty

Wjazd na parking Tkalni będzie możliwy od ulicy roboczo nazwanej „Projektowana”. To nowo otwarta droga łącząca ul. Grobelną z ul. „Grota” Roweckiego.