Do Pabianic przyjechało kilku wystawców. Od wielu lat starociami pasjonuje się małżeństwo – Beata i Roman. Ich stoisko zajmuje w centrum handlowym „Echo” najwięcej miejsca. Oboje potrafią wynaleźć na aukcjach i wyprzedażach takie rzeczy, które są najbardziej wartościowe i przede wszystkim jest na nie popyt. Bibeloty przywożą lub ściągają ze Skandynawii.

– Szukam starej porcelany, lamp, obrazków i innych rzeczy. Kieruję się własnym gustem – mówi pan Roman. – Są to również rzeczy markowe, na przykład porcelana Rosenthal. Takie sprzedaję drożej.

W ich domu na ścianach wiszą stare obrazy. Cały styl urządzenia jest antyczny. Jeśli komuś coś się podoba, to pani Beata i pan Roman chętnie to sprzedają. Puste miejsce zastępują innym bibelotem.

– Mamy tego tyle! Wszystkie przedmioty mają duszę i nam się podobają. Po prostu u nas w domu dzięki temu często zmienia się wystrój – dodają.

Krzysztof Ostrowski ściąga starocie z Wielkiej Brytanii. Jeździ też na targi, gdzie wyszukuje różne rzeczy. Sam potrafi zrobić coś z niczego. Na giełdzie można kupić na przykład nietypowy wieszak zrobiony ze... starych drzwi.

– Sam go zrobiłem. Mam nadzieję, że będzie się pięknie prezentował w jakimś mieszkaniu – mówi.

Kto to kupuje? Okazuje się, że chętnych nie brakuje.

– Jest wielu pasjonatów takich starych rzeczy. Nie ma problemu ze zbytem. Są kolekcjonerzy, którzy przyjeżdżają za nami na każdą giełdę, niezależnie od miejscowości, w której się rozkładamy. Są osoby, które zamawiają wcześniej to, czego szukają i ja jak na to trafię, dzwonię do nich i sprzedaję – dodaje pan Roman, wystawca.

– Szukam lampy w starym stylu, zrobionej z kolorowych szkieł używanych do wykonywania witraży. W domu mam styl nowoczesny z dodatkami antycznymi. Lubię to – mówi pan Tomasz, oglądający rzeczy na stoiskach.

Giełda staroci i antyków została zorganizowana w pasażu „Echo” pierwszy raz. Organizuje ją firma Daybyday z Radomia. Firma robiła już tego typu eventy w Warszawie i Radomiu. Możliwe, że giełda będzie imprezą cykliczną. Wtedy odbywałaby się co miesiąc w określony weekend (od czwartku do soboty).

Wcześniej giełdy staroci i antyków w Polsce organizowała firma Event Word. Nigdy nie dotarła do Pabianic. Teraz są oni twórcami większych wydarzeń związanych ze sprzedażą staroci.

Giełda potrwa do soboty. Można się wybrać w godzinach pracy CH „Echo”.