– Otwarcie i pierwszy koncert w pabianickiej „filharmonii” będzie 22 kwietnia. Zagra światowej sławy pianista Leszek Możdżer – zapowiada Tomasz Jasiński, szef spółki Aflopa Nieruchomości. – Miesiąc później, czyli pod koniec maja, oddamy do użytku hotel.

Fabryka Kultury, czyli największa pabianicka sala koncertowa, ma 500 metrów kwadratowych i zachowa swój industrialny charakter. Architekci zostawili odrapany miejscami z tynku budynek, a uzupełnili go szkłem, metalem, drewnem. Przy piętrowym ceglanym budynku postawiono parterowy „dodatek”, w którym znajdą się pomieszczenia socjalne i garderoby dla przyszłych wykonawców. Budynek ten grafitowo-metalową elewacją nawiąże do budynku części hotelowej.

Fabryka Kultury będzie miała ruchomą scenę (będzie można ją ustawić według potrzeb), a na płaskiej podłodze na koncerty i inne wydarzenia ustawiane będą krzesła. Miejsc siedzących będzie dla około 500 osób. W sali będzie można urządzać bankiety, bale i wesela na kilkuset gości. Zadbano o klimatyzację, nagłośnienie sufitowe, zaciemnienie, a nawet wi-fi.

– W tym wnętrzu ponad 130 lat temu działała siłownia energetyczna, która dostarczała energię dla zakładów Krusche&Ender – opowiada Jasiński. – Nawet hale produkcyjne budowano wtedy z niezwykłą dbałością.

Wewnętrzne ściany budynku zdobią pilastry z gzymsami, które wieńczy piękny kasetonowy, drewniany sufit.

– Pod sufitem zachowała się suwnica wraz z wciąż działającym mechanizmem – dodaje Jasiński. - Jednak budynek Fabryki Kultury nie może istnieć bez części hotelowej.

Wejście do niej jest na parterze nowego hotelu. Między salą koncertową, a hotelem jest już przeszklone i wysokie na dwa piętra foyer. Tutaj widzowie będą mogli się spotkać przed rozpoczęciem i w trakcie przerw w koncercie.

Nowy hotel, który powstał na terenie parkingu między ulicami Zamkową a Grobelną, ma 3.000 metrów kwadratowych powierzchni i 2 piętra. Na parterze zaplanowano sale konferencyjne, a na pierwszym i drugim piętrze 68 pokoi (z łazienkami) dla ponad 120 gości.

Obsługiwać ich będzie jedna recepcja w Hotelu Fabryka Wełny przy ul. Lipowej. Z jednego do drugiego budynku będzie można przejść przeszklonym łącznikiem nad ulicą Lipową. Z powodu rozbudowy zmieniła się organizacja głównego budynku Fabryki Wełny. Zniknął klub fitness „Formownia”. W tym miejscu będzie urządzona restauracja hotelowa.