Zabłysł na niebiesko napis Lumileds. Tak teraz nazywa się pabianicka fabryka żarówek. Wytwarzają tu pełną gamę nowoczesnych żarówek oświetlenia samochodowego, dostarczanych do producentów samochodów oraz do konsumentów na całym świecie.

- W czerwcu zarejestrowaliśmy podział dotychczasowej spółki Philips Lighting Poland S.A. w Krajowym Rejestrze Sądowym, a w lipcu nową nazwę i siedzibę firmy - Lumileds Poland S.A. z siedzibą w Pabianicach - mówi prezes Marek Sobieraj.

Lumileds nie zrezygnował z własnej opieki medycznej. W budynku przy Partyzanckiej działa ośrodek zdrowia.

- W celu zapewnienia dodatkowej opieki medycznej współpracujemy z Pabian-Medem. W naszej przychodni z usług pięciu lekarzy specjalistów oraz lekarza medycyny pracy mogą korzystać na miejscu wszyscy pracownicy i to bez kolejek - ujawnia prezes. 

W Lumileds działają dwa związki zawodowe: NSZZ Solidarność i NSZZ Metalowców.

- Ze związkami konsultujemy nasze kluczowe posunięcia dotyczące pracowników i transformacji firmy - dodaje prezes. - Zależy nam, aby cały proces był zrealizowany z poszanowaniem prawa pracy i praw pracowników.

Jaka jest średnia płaca w firmie?

- Na poziomie średniej w regionie - odpowiada prezes Sobieraj i zapewnia, że podwyżki są realizowane każdego roku. - Szukamy optymalnej równowagi, by wygrać z konkurencją.

W Lumileds pracuje ok. 700 osób. To część pracowników dawnego Philips Lighting.

Lumileds nadal wynajmuje Philipsowi powierzchnię i infrastrukturę niezbędną do kontynuowania dotychczasowej produkcji ogólnych źródeł światła - informuje Sobieraj.

Jak nowy inwestor kupił Philipsa?

Cały artykuł przeczytasz w papierowym wydaniu Życia Pabianic