Miasto jednak nie dostanie ani grosza. I to po raz drugi. W grudniu informowaliśmy, że komisja rządowa w ramach 2. transzy nie zdecydowała się przyznać funduszy dla Pabianic, m.in. na budowę zespołu szkolno-przedszkolnego na Zatorzu, czy też projektowanej ul. Popiełuszki.

Tym razem Pabianice złożyły trzy wnioski, które dotyczyły budowy boiska przy SP 5 i SP 17, remontu ul. Widzewskiej oraz planu zagospodarowania Bulwaru im. Kruschego. Podobnie jak w przypadku 2. transzy – nie otrzymamy nawet złotówki.

- Jesteście ciekawi, ile dostały Pabianice? 0,00 ZŁ‼️ Komisja powołana przez Premiera Morawieckiego zdecydowała, że na tyle nasze miasto zasługuje. – tak sytuację skomentował na Facebooku radny Gabriel Grzejszczak.

Czy to sprawiedliwe?

Po rozlosowaniu funduszy przy 2. transzy pojawiło się wiele głosów, które oskarżały komisję o stronniczość. Pieniądze, albowiem najczęściej otrzymywały gminy, w których rządzi Prawo i Sprawiedliwość. Podejrzenia te pojawiają się również w przypadku wyboru finansowania 3. transzy.

- Kto nie z Mieciem, tego zmieciem, konsekwentnie jest realizowana ta "filozofia" – skomentował na Facebooku, były członek PiS oraz radny, Antoni Hodak.

Inne gminy oraz miasta musiały zadowolić się pieniędzmi uzyskanymi w 1. transzy, kiedy to o przydzielaniu funduszy decydował algorytm, a nie rządowa komisja. W niej, Pabianicom udało uzyskać się 18 milionów złotych, które przeznaczone zostały m.in. na budowę szkutni na Lewitynie, czy też budowę amfiteatru w Parku Wolności.

Rząd rzucił groszem

O ile miasto pozostało z niczym tak gmina Pabianice uzyskała 1.750.000 zł na budowę sali gimnastycznej w Szkole Podstawowej w Pawlikowicach. Dodatkowo wyposażona zostanie klasopracownia do nauki języków obcych. Koszt inwestycji to 5 700 000 zł.

Z 1 mln złotych za to może cieszyć się Konstantynów Łódzki, któremu Fundusz dofinansuje budowę pełnowymiarowej hali sportowej przy SP nr 1 w Konstantynowie Łódzkim wraz z zapleczem sanitarnym oraz wyposażeniem. Zagospodarowany zostanie również teren wokół sali. Wartość inwestycji wyniesie 9 mln zł.

W 3. transzy o puli 1,65 mld zł do województwa łódzkiego trafiło 125 mln zł – w tym dla powiatu pabianickiego 2.750.000 zł.

Była to ostatnia możliwość uzyskania finansowania z RFIL.