- W końcu, od jesieni 2021, kiedy przyznano Pabianicom grant z programu Polski Ład, realnym stało się to, by Stary Rynek nabrał śródmiejskiego charakteru i byśmy pomogli przystąpić do jego zaprojektowania – mówił podczas dzisiejszego briefingu Grzegorz Mackiewicz.

Po wielu przymiarkach architektów i urbanistów wreszcie udało się pogodzić różne funkcje i możliwości tego miejsca. Co z tego wyszło?

Zniknie pomnik Bojowników o Wyzwolenie Społeczne i Narodowe.

- Zamiast niego będą ławeczki i zieleń, ale też trzy tablice mówiące o historycznym ukształtowaniu tego miejsca i być może znajdą się też informacje, że przez kilkadziesiąt lat w tym miejscu taki obiekt stał – wyjaśnił prezydent.

Płyta rynku będzie miała posadzkę m.in. z kostki granitowej odzyskanej z rozbiórki ul. Zamkowej. Po stronie wschodniej zaplanowano miejsce na ruchomą scenę na organizowanie małych wydarzeń kulturalnych – pokazów, koncertów czy seansów letnich. Elementami, których dotąd nie było są symboliczne „źródełko” w miejscu historycznej studni, zegar słoneczny oraz posadzkowa fontanna w sąsiedztwie trejażu, pod którym zaprojektowano ławki umożliwiające odpoczynek.

Część południowa zarezerwowana jest pod gastronomię i handel okazjonalny. W zachodniej części placu (między kościołem a płytą rynku) będą miejsca parkingowe i toaleta. Dojazd dla rowerów zostanie połączony ze ścieżką wzdłuż ul. Zamkowej. Zostanie zamontowane dodatkowe oświetlenie i monitoring. Wokół rynku ma obowiązywać ruch jednokierunkowy.

Przedstawiona koncepcja obejmuje nie tylko płytę Starego Rynku i przyległe ulice, ale również teren wokół pomnika Niepodległości i plac za kościołem św. Mateusza.

Fontanna, dużo zieleni, zegar słoneczny... Tak zmieni się betonowy plac na Starym Mieście

- Oczywiście w zależności od możliwości, projekt będziemy robić częściami. Ten (płyta rynku - przyp. red.) na pewno jest najważniejszy i zostanie wykonany jako pierwszy – dodał Grzegorz Mackiewicz. - Mamy nadzieję, że środków finansowych wystarczy nam na dwa pozostałe. Koncepcyjnie zaprojektowaliśmy go w całości, aby nawiązywał do tego, co dzieje się w okolicy, czyli remontu ul. Zamkowej.

Autorem projektu rewitalizacji Starego Rynku jest spółka Miejski Krajobraz z Warszawy. Przebudowa głównej części (płyta rynku z przyległościami) zostanie sfinansowana z promesy inwestycyjnej przyznanej miastu w ramach programu „Polski Ład” w wysokości 4,5 mln zł plus 500 tys. zł wkładu własnego miasta.

Fontanna, dużo zieleni, zegar słoneczny... Tak zmieni się betonowy plac na Starym Mieście

- Główny cel, jaki nam przyświecał, to żeby ten rynek był funkcjonalny, żeby żył. Chcemy by stał się miejscem, w którym mieszkańcy będą miło spędzać czas. Cieszymy się na ten projekt. Mamy nadzieję, że właśnie tak będzie wyglądał i przysporzy wszystkim dużo radości – dodała wiceprezydent Aleksandra Jarmakowska.

Nasi włodarze liczą też na wsparcie mieszkańców i oddają ten projekt do konsultacji. O tym, czy wam się podoba przedstawiony pomysł przebudowy Starego Rynku możecie pisać do niedzieli (20 lutego) na platformie e-pabianice. Po tym zostanie ogłoszony przetarg na wykonanie szczegółowego projektu i realizację inwestycji.