Choć oficjalnie instytucja nazywa się hospicjum, to będzie również pełnić rolę domu pomocy społecznej.

- Na razie nie mamy kontraktu z Narodowego Funduszu Zdrowia i w tym roku na pewno go nie będzie. Dlatego pobyt będzie całkowicie odpłatny. Zgłaszać mogą się więc wszyscy – mówi ks. Sławomir Ciebiada, proboszcz parafii Chrystusa Króla. 

Koszt pobytu zaczyna się od 2.500 złotych miesięcznie za osobę. Można zgłosić chęć pobytu na jakiś czas lub na czas nieokreślony. 

Chorzy mają do wyboru pokoje dwu- i trzyosobowe. Jest też pokój jednoosobowy, tzw. VIP-owski. Na dwa pokoje jest jedna wspólna łazienka. Miejsc jest 29. Kilka z nich jest już zajętych. 

W części szpitalnej są pomieszczenia dla lekarzy, pokoje na przeprowadzanie zabiegów i rehabilitację. Jest też kaplica.

- Tutaj swoje ostatnie chwile będą spędzać ciężko chorzy ludzie, którzy nie będą mogli wychodzić na zewnątrz do kościoła. Będą też starsi, którzy potrzebują miejsca do modlitwy w skupieniu – tłumaczą siostry.

Hospicjum zbudowało Zgromadzenie Sióstr św. Karola Boromeusza. Chorymi opiekują się cztery siostry: Lina Mascarena, siostra przełożona i pielęgniarka, siostra Alina, siostra Wiesława i siostra Lina. W budynku jest również część mieszkalna dla nich.

Budynek ma 1.500 metrów kwadratowych. Stanął w przeciągu trzech lat. Jest otynkowany i ocieplony. W środku założono ogrzewanie, gaz i elektrykę. Pieniądze na budowę pochodziły ze środków zgromadzenia. 

Rodziny mogą zgłaszać osoby chore i starsze. Informacje udzielane są pod numerem telefonu: (42) 227-70-34. Można również przyjść i zobaczyć, w jakich warunkach przebywają chorzy. Hospicjum mieści się przy ul. Karniszewickiej 99 C, obok kościoła Chrystusa Króla. 

Budynek wewnątrz jest wykończony. Z czasem na zewnątrz zostanie zrobiony ogród dla podopiecznych. 

- Na działalność hospicjum cały czas zbierane będą ofiary – apelują siostry. - Wszyscy, którzy chcieliby wesprzeć naszą inicjatywę, mogą wpłacić pieniądze na specjalnie na ten cel założone konto: PKO BP 80 1020 3352 0000 1802 0092 4894.

Jest to jedyne hospicjum stacjonarne w Pabianicach i województwie.

-------------

Zgromadzenie Sióstr św. Karola Boromeusza dotarło do Polski z Belgii w 1991 r. Początkowo miało siedzibę w Pabianicach przy ul. Kąkolowej. Był to pierwszy dom tego zgromadzenia w Polsce. Siostry pracowały do 2002 r. w zakrystii i kancelarii w kościele Chrystusa Króla, odwiedzały osoby chore i starsze oraz uczyły języka angielskiego. Później wyprowadziły się i rozproszyły w różne miejsca w Polsce. Obecnie w naszym kraju jest ich 18. Trzy mieszkają w Łodzi – na Chojnach, a cztery w Łodzi – na Andrzejowie. Tu prowadzą przedszkole. Od niedawna cztery mieszkają w Pabianicach. Siostry są m.in. pielęgniarkami. 

W zgromadzeniu na świecie jest ponad 600 sióstr. Mieszkają w: Belgii, Indiach, Argentynie, Włoszech, Tanzanii, Meksyku i w Polsce.