Szkolny etap powiatowego konkursu o wyjątkowo zaskakującym połączeniu dziedzin odbył się 29 marca. Do udziału zgłosiło się około 40 uczestników z pabianickich ogólniaków. Uczestnicy mieli 45 minut na rozwiązanie 10 zadań z matematyki oraz ogólnej wiedzy religijnej. Do etapu finałowego dostało się troje uczniów (z każdej ze szkół), którzy zdobyli najwyższą liczbę punktów. Najlepsi zmierzyli się ze sobą 5 kwietnia w I Liceum Ogólnokształcącym w Pabianicach.

Wieści o nietypowym konkursie migiem rozeszły się po internetowym świecie. W sieci zawrzało... Jak można było przewidzieć, nie brakuje niewybrednych komentarzy. Internauci prześcigają się w pomysłach na treści zadań. Oto kilka z nich:

„ Jezus wraz z przyjaciółmi łowi ryby. Jest ich 13. Oblicz ile ryb wyłowi dziennie, jeśli siatka ma wymiary 10x10m i komu powierzy ich pilnowanie?".

"Płocki Caritas ukradł z PFRONu 19 milionów złotych. Ile fałszywych zaświadczeń o odbyciu turnusu przez osobę niepełnosprawną musiał wystawić Caritas żeby osiągnąć taką kwotę?".

"Oblicz sumę darowizn do majątku ojca T. oraz wskaż prawdopodobieństwo, o ile się jeszcze wzbogaci w najbliższym miesiacu".

"Ojciec Rydzyk dostał maybacha od bezdomnego. Zakładając, że auto warte jest 2mln, ile powinien zapłacić podatku".

Pojawiły się też takie komentarze (celowo nie wybraliśmy tych "ostrych"):

"W świeckiej szkole konkurs matematyczno-religijny? Serio? Czy to aby nie dyskryminacja osób niechodzących na zajęcia nieobowiązkowe, jakimi jest religia? To już matematyczno-szachowe miałby więcej sensu".

Patronem wydarzenia było Starostwo Powiatowe oraz Wydział Katechetyczny Archidiecezji Łódzkiej. Jak czytamy we wpisie na stronie szkoły, konkurs odbędzie się znowu za rok.

AKTUALIZACJA

Po setkach złośliwych i wulgarnych komentarzy oraz obelgach w kierunku dyrekcji i nauczycieli, I LO wydało oświadczenie. Szkoła tłumaczy, że forma konkursu była pomysłem uczniów, niezależnym od jakiejkolwiek presji. Cała wypowiedź poniżej.