Szczepić się mogą osoby, które ukończyły pięćdziesiąty rok życia. Jeśli od otrzymania drugiej dawki minęło pół roku na ich Internetowym Koncie Pacjenta pojawi się e-skierowanie. Od tego momentu mogą zapisać się na szczepienie do wybranego punktu. Zrobią to w taki sam sposób, jak umawiali się poprzednim razem.

- Mogą to zrobić za pomocą rejestracji przez Internet, dzwoniąc na infolinię lub dzwoniąc do wybranego przez siebie punktu – wyjaśnia Anna Leder, rzeczniczka łódzkiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia.

Jeśli pacjent nie pamięta, kiedy był szczepiony drugą dawką, nic nie szkodzi. System sam to zweryfikuje. Jeśli nie minęło pół roku, nie zostanie zapisany. Można to również sprawdzić dzwoniąc na infolinię pod numer 989.

W Pabianickim Centrum Medycznym tygodniowo zamawianych jest 120 szczepionek trzeciej dawki.

- Nie ma potrzeby, abyśmy zamawiali więcej, bo zainteresowanie jest niewielkie. Jeśli sytuacja się zmieni i będą chętni, wtedy wystąpimy do Agencji Rezerw Materiałowych i poprosimy o większe dostawy – zapewnia Adam Marczak, dyrektor do spraw administracyjno-technicznych w PCM.

Na razie trzecią dawką szczepią się w 80 procentach medycy. Głównie z naszego szpitala lub przychodni. Osoby spoza branży medycznej stanowią zaledwie 20 procent wśród tych, którzy decydują się na przyjęcie trzeciej dawki.

Idąc do punktu szczepień potrzebujemy mieć ze sobą dowód osobisty. Nie musimy zabierać informacji o poprzednich szczepieniach.

- Wszystko jest w systemie – zapewnia Anna Leder, rzeczniczka NFZ w Łodzi. - Niezależnie od tego jaką szczepionką byliśmy zaszczepieni wcześniej, teraz dostaniemy Pfizera.

Adam Marczak, dyrektor do spraw administracyjno-technicznych w PCM jest już zaszczepiony.

- Dostałem trzecią dawkę i czuję się dobrze – mówi. - Zachęcam wszystkich, którzy jeszcze się wahają przed podjęciem decyzji.

Obecnie skierowania na koncie mają osoby, które urodziły się w 1971 roku lub wcześniej i od ostatniego szczepienia minęło pół roku.

- Skierowania są sukcesywnie wystawiane. Pojawiają się w systemie od dnia, kiedy możemy się na nie zarejestrować – wyjaśnia rzeczniczka NFZ w Łodzi.

Trzecią dawką mogą również szczepić się osoby przewlekłe chore np. takie, które chorują na nowotwór, są po przeszczepach, czy z niewydolnością nerek. W tym przypadku wiek nie gra roli. Szczepienie trzecią dawką przysługuje im 28 dni po podaniu drugiej dawki. W tym przypadku jest to szczepionka uzupełniająca.