Pabianiczanin, doktor habilitowany nauk medycznych Tomasz Moszura, kardiolog z Instytutu Kardiologii Centrum Zdrowia Matki Polki, odebrał dziś akt nominacji na stopień profesora. Prof. Moszura specjalizuje się w nieinwazyjnym operowaniu serc najmłodszych pacjentów. Nominację wręczył mu prezydent Andrzej Duda.

Na uroczystości w Warszawie była najbliższa rodzina profesora, żona oraz dwie córki (bliźniaczki).

Prof. dr hab. Tomasz Moszura ukończył Akademię Medyczną w Łodzi. Po studiach pracował w klinice Kardiologii Instytutu CZMP.
– Miałem szczęście trafić pod opiekę doskonałego fachowca, profesora Andrzeja Sysy – powiedział nam. – Dbał o to, byśmy się rozwijali.

Moszura specjalizował się w pediatrii, ale interesowała go też kardiologia interwencyjna. W 1999 roku obronił doktorat. Szkolił się w Kanadzie i USA. Dziś nie brakuje mu ofert pracy w renomowanych klinikach na Zachodzie.

– Lekarzem zostałem przez przypadek – wspomina.  – Po maturze zastanawiałem się nad studiami politechnicznymi. Rodzice doradzali medycynę. Stwierdzili, że lekarze będą zawsze potrzebni.

Prof. Moszurę zawsze interesowała techniczna strona ratowania życia.

– Gdy tłumaczę rodzicom, co będę robił im chorym dzieciom, najlepiej rozumieją mnie ojcowie – hydraulicy – mówił nam profesor Moszura.