Do konkursu mogą przystąpić uprawnione oraz spełniające warunki podmioty i organizacje pozarządowe. Obecnie prowadzi je Towarzystwo Pomocy im. św. Brata Alberta. Przebywa w nim 47 osób.

- Chodzi o prowadzenie całodobowego schroniska od 1 marca do 31 grudnia 2020 r., przez siedem dni w tygodniu, na nie mniej niż 30 miejsc noclegowych oraz noclegowni, która ma być prowadzona również przez siedem dni w tygodniu, od godz. 18.00 do 8.00 w okresie od 1 października do 31 grudnia – mówi Aneta Klimek, rzecznik prasowy prezydenta Pabianic.

Podopieczni schroniska mogą liczyć na m. in. wyżywienie, niezbędną odzież, możliwość dokonania zabiegów higienicznych, wyprania rzeczy osobistych i pomoc przedmedyczną. W schronisku podejmowane są działania polegające na uzyskaniu samodzielności życiowej i wyjściu z bezdomności.

- Jest prowadzony program terapeutyczny. Tutaj osoby dostają pewne zadania, które mają na celu wykształcenie nawyków życia w domu po to, aby potem łatwiej odnaleźli się w normalnym życiu – mówi Klaudiusz Majtka, kierownik schroniska im. św. Brata Alberta w Pabianicach .

Bezdomni dostają tutaj pomoc w przezwyciężaniu trudności życiowych, są aktywizowani poprzez wykonywanie codziennych prac porządkowych na terenie placówki.

Inaczej wygląda sprawa z noclegownią. Tutaj osoby przebywają jedynie w godzinach nocnych.

- Ludzie przychodzą na noc, rano wstają i wychodzą. W przypadku noclegowni konkretnie chodzi o zabezpieczenie tych osób, które w okresie, gdy jest u nas najzimniej spałyby w komórkach, czy na ławkach – dodaje Klaudiusz Majtka.

W przypadku noclegowni bezdomni również mają zapewniony ciepły posiłek, niezbędną odzież, dostęp do prysznica i pomoc przedmedyczną.

Oferty w konkursie można składać do 19 lutego.