ad

Nowa bieżnia i szkutnia były w programie wyborczym Grzegorza Mackiewicza, prezydenta Pabianic. Pieniądze są, bo dostaliśmy je z Ministerstwa Rozwoju. Teraz urzędnicy czekają na oferty firm, które postawią obiekty w ramach tych środków. Na infrastrukturę sportową jest ok. 12 milionów zł.

Bieżnia ma powstać za 3 mln. Ze wstępnego projektu wynika, że ma mieć nawierzchnię tartanową w kolorze niebieskim. Powinna mieć 6 torów, a do biegów sprinterskich na 100m i 110m ppł. 8 torów na prostej.

- Mamy bieżnię z mączki ceglanej. Kiedyś były takie standardy i gdy ta bieżnia powstawała była jak na swoje czasy nowoczesna – mówi Piotr Adamski, dyrektor Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji. - Teraz są inne technologie.

Jest dla kogo budować. Biegających z roku na rok przybywa. Z bieżni na MOSiR-ze korzysta dziennie kilkadziesiąt osób. Im lepsza pogoda, tym chętnych jest więcej. Środowisko biegaczy podjęło próbę zbudowania nowej bieżni na popularnym Lewitynie. Propozycję złożono w ramach Budżetu Obywatelskiego. Projekt jednak nie zyskał odpowiedniej liczby głosów i nie doszedł do skutku.

- Trzy lata temu na prośbę biegających założono oświetlenie. Nie jest profesjonalne, ale służy biegającym w godzinach wieczornych – dodaje Adamski.

Bieżnia jak i pozostałe obiekty MOSiR-u są czynne w godzinach 6.00-22.00. Gdy powstanie nowa bieżnia nic się nie zmieni.

- Robimy to dla ludzi, więc wszyscy którzy będą chcieli cały czas będą mogli z tego korzystać – zapewnia dyrektor MOSiR-u.

- Sam projekt budowy bieżni zwanym inaczej areną lekkoatletyczną, zakłada również wykonanie kanalizacji deszczowej wraz z przepompownią odprowadzająca wodę z obiektu, nowy system zraszania płyty głównej boiska piłkarskiego i instalacje elektryczne wraz z oświetleniem bieżni – wymienia Tomasz Giedrojć, kierownik zespołu obiektów na MOSiR-ze.

- Jest spore zainteresowanie. Przez półtora tygodnia od ogłoszenia przetargu na stronę weszło ponad sto osób. Mamy nadzieję, że będzie dużo ofert i że będzie w czym wybierać – dodaje dyrektor ośrodka.

Na szkutnię jest „piątka”

Zakres prac określa przygotowana wcześniej dokumentacja projektowo-kosztorysowa. Obiekt na „Lewitynie” będzie składał się z części przeznaczonej dla Pabianickiego Klubu Sportów Wodnych, drużyn wodnych z hufca ZHP Pabianice, pomieszczeń przeznaczonych dla MOSiR-u i części ogólnodostępnej.

Dojazd do obiektu, parkingi i place manewrowe do transportu łodzi przewidziano od strony ul. Popławskiej. Budynek zawiera również część ogólnodostępną z tarasem wejściowym, przedsionkiem i zespołem sanitariatów. Na dachu przewidziano tarasy dostępne ze zlokalizowanych w rejonie wejścia schodów zewnętrznych.

- Siedziby harcerzy i wodniaków to dwie takie same bryły. Zawierają identyczny układ funkcjonalny pomieszczeń, o takich samych powierzchniach – opowiada kierownik obiektów. - Są tam pomieszczenia na łodzie i jachty oraz szkutnia. Wielkość obiektu to 1132 metry kwadratowe powierzchni użytkowej.

- W tym przypadku również zainteresowanie jest całkiem spore i liczymy na to, że budowa dojdzie do skutku – podsumowuje Adamski.

Oferty na obie inwestycje MOSiR-u można składać do 21 stycznia w sekretariacie, ul. Grota Roweckiego 3.

Hala na PTC

Przy Szkole Podstawowej nr 13 na terenie PTC planowana jest kolejna inwestycja. Powstać miałaby przy ul. Sempołowskiej 6 w formule „zaprojektuj i wybuduj”.

- Do zagospodarowania jest teren we wschodnio-północnej części obiektu PTC, w miejscu starego basenu. Po stronie wykonawcy będzie opracowanie dokumentacji projektowej, wykonanie robót budowlano-instalacyjnych i wszelkich rozbiórkowych – informuje Aneta Klimek, rzeczniczka prezydenta miasta.

Inwestycja składa się z dwóch faz realizacji w zakresie budowy. W fazie pierwszej hala sportowa będzie miała m.in. część główną z boiskami do piłki ręcznej, piłki nożnej halowej futsal, koszykówki, siatkówki i badmintona oraz zaplecze szatniowo-administracyjno-socjalne. W fazie drugiej jest m.in. budynek z magazynami, siłownią oraz salą treningową przeznaczoną dla zapasów i sztuk walki.

Hala będzie przeznaczona przede wszystkim na lekcje w-f uczniów SP 13 i szkolne zajęcia pozalekcyjne, treningi klubów sportowych, a w godzinach wieczornych komercyjny wynajem dla grup zorganizowanych. Będą się tutaj odbywały turnieje, mecze i imprezy. Wybrany wykonawca będzie miał 18 miesięcy na wykonanie prac.

Pisaliśmy o tym również w papierowym wydaniu Życia Pabianic.