Nową inicjatywę ułatwiającą dostęp do legalnej aborcji zapowiedziano tuż po wyroku Trybunału Konstytucyjnego, który 22 października orzekł, że niezgodna z konstytucją jest aborcja z powodu ciężkiej lub śmiertelnej wady płodu. Projekt zakłada możliwość dokonania aborcji również po 12. tygodniu ciąży w przypadku wykrycia wad rozwojowych płodu, zagrożenia zdrowia i życia kobiety oraz gdy ciąża powstała w wyniku gwałtu.

Lewica zbiera podpisy! Chcą legalnej aborcji Życie Pabianic

- W Polsce przerwanie ciąży nadal jest tematem tabu, co w krajach zachodniej Europy jest, po prostu, niezrozumiałe. A przecież jest to zwykły zabieg medyczny, który niejednokrotnie kobietom ratuje życie. My w Pabianicach protestujemy przeciwko wyrokowi TK od października, i często zarzuca nam się, że tylko krzyczymy na ulicach, a nic z tego nie wynika. Otóż wynika, bo mamy konkret - projekt ustawy o bezpiecznym przerywaniu ciąży i innych prawach reprodukcyjnych – mówi Michał Pietrzak z pabianickiej Lewicy.

Lewica zbiera podpisy! Chcą legalnej aborcji Życie Pabianic

Podpisy na ulicach Pabianic będą zbierane do czwartku. W piątek prawdopodobnie oficjalnie zostanie zarejestrowany komitet „Legalna aborcja. Bez kompromisów.”

Lewica zbiera podpisy! Chcą legalnej aborcji Życie Pabianic

- Potem będziemy przez około trzy miesiące zbierać podpisy do puli poparcia już samej ustawy – dodaje Michał Pietrzak.

Najbliższa zbiórka podpisów zaplanowana jest na czwartek (18 lutego) w siedzibie Lewicy przy ul. Traugutta 2 w godz. 17.00-19.00.