„Ikona Kultury Pabianic” to tytuł nadawany od 2011 roku przez prezydenta miasta osobom, które swoją pracą, talentem i osobowością wzbogacają lokalną kulturę. O tym, kto zostanie kandydatem do prestiżowego grona, decydują instytucje oświatowe, fundacje, stowarzyszenia, organizacje i osoby prywatne.

Zaszczytne miejsce wśród wybitnie zasłużonych dla rodzimej kultury przyznano w miniony piątek malarce i projektantce Marii Skrzydłowskiej-Nowak.

Pabianiczanka jest absolwentką Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Łodzi (Wydział Tkaniny i Ubioru). Dyplom uczelni uzyskała w pracowni malarstwa Lecha Kunki, pracowni projektowania tkaniny prof. Teresy Tyszkiewicz oraz pracowni dywanu i gobelinu prof. Tarczewskiego. Przez ponad 40 lat projektowała tkaniny dla renomowanych firm, zdobywając nagrody w kraju i za jego granicą - Paryżu, Mediolanie i Frankfurcie. Maria Skrzydłowska Nowak związana jest również z Muzeum Miasta Pabianic. Udzielała się artystycznie w znanym przed laty klubie "Kalefaktor", zajmując się oprawą artystyczną wielu imprez. Przez 20 lat pracowała w pabianickim Pamotexie, gdzie projektowała wzory produkowanych tam tkaniny.

Maria Skrzydłowska-Nowak jest również malarką rysowniczką. Najchętniej maluje przyrodę. Jej najmłodszym hobby jest utrwalanie na rycinach pabianickiej starówki. Jest autorką wielu wystaw i warsztatów dla dzieci. Należy do Związku Polskich Artystów Plastyków, a lokalnie do klubu Podróż Przez Pabianice. 

Maria Skrzydłowska-Nowak dołączyła do „Ikon Kultury Pabianic” Życie Pabianic

Statuetkę „Ikony Kultury Pabianic” wręczyli prezydent Mackiewicz wraz zastępcami.

- Jestem bardzo dumna i zadowolona z tego wyróżnienia. Być w tak zacnym gronie artystów różnych dziedzin sztuki związanych z pabianickim środowiskiem to duży zaszczyt. To docenienie mojej pracy artystycznej trwającej ponad 45 lat. Co jest bardzo ważne, docenienie przez pabianicką społeczność – mówiła pani Maria. - Jest to też uhonorowanie mojego wkładu w kształtowanie estetyki polskiego wzornictwa przemysłowego, czyli tkanin, które zdobiły nasze wnętrza.

Na liście znakomitości pabianickich do tej pory znaleźli się:

Ryszard Bińkowski – autor książek

Henryk Debich – dyrygent

Rafał Frankiewicz – rzeźbiarz

Karol Nicze – pianista

Norbert Hans – artysta plastyk

Mirosław Piotrowski – dyrygent

Sławomir Łuczyński – artysta, karykaturzysta

Grzegorz Małolepszy – muzyk

Anna Lewkowska – autorka książek

Krzysztof Urbański – dyrygent

Zenon Porzucek – artysta plastyk

zespół Proletaryat

zespół Tipsy Drivers

Janusz Boniecki – artysta plastyk

Zbigniew Gajzler – reżyser

Alina Szapocznikow – rzeźbiarka